Soudci posuzovali systém kontrol na pražském letišti v Ruzyni, které byly u nás spuštěny v červenci 2001.

Poškození Romů

V roce 2002 podala britská organizace obránců lidských práv Liberty žalobu na tento postup jménem šesti anonymních žalobců z Česka a Evropského střediska pro práva Romů.

Soud první instance a nejvyšší soud ji ale zamítly. Lordové-soudci naopak dospěli k závěru, že pravidla Romy diskriminovala. Nicméně vše označili za ospravedlnitelné.

U Romů byla tehdy větší pravděpodobnost, že budou žádat o azyl, než u ostatních osob. Liberty uvedla, že tak byli vystaveni rasismu, který je obsažen v jádru britské vládní azylové politiky. 

Češi souhlasili

BBC s odvoláním na statistické údaje sdělila, že u Romů byla čtyřistakrát větší pravděpodobnost, že jim britští imigrační úředníci na pražském letišti nedovolí vydat se do Británie, než u ostatních cestujících.

Občané ČR nemají od vstupu naší země do Evropské unie prakticky žádnou šanci získat v Británii azyl.

Mluvčí britského ministerstva vnitra k případu uvedl, že jde o dva roky starou záležitost reagující na momentální potřeby ČR a Británie.

"Chtěli jsme dát jasně najevo, že zneužívání svého azylového a imigračního systému nebudeme tolerovat," uvedl úřad s tím, že česká vláda se vším předem souhlasila.