Manévry, jež americké a jihokorejské jednotky dnes zahájily, jsou předem naprogramovaným cvičením, které má trvat jeden měsíc. Jak informoval jihokorejský kapitán Son Kang-Ho, na pláži Hwajin, vzdálené 350 km od Soulu, se vylodily 3000 mužů, z toho 1000 příslušníků amerického námořnictva.

Sever očekává americký úder, ale nebojí se

Podle severokorejské agentury KCNA byly tyto manévry úmyslně naplánovány na dobu po zahájení válečné operace Irácká svoboda. Agentura to považuje za důkaz, že USA plánují úder. "To znamená, že Spojené státy chtějí rozpoutat preventivní útok proti jaderným zařízením KLDR a využít to jako příležitost k zesílení války," uvádí se v prohlášení agentury KCNA. Severní Korea současně oznámila, že pro její armádu byl vyhlášen zvýšený stupeň pohotovosti, který ovšem nezahrnuje významné přesuny jednotek. Agentura v závěru poznamenává, že KLDR je připravena případné agresory jediným úderem rozdrtit.

Severní Korea navíc požádala svého jižního souseda, aby přestal z tlampačů vysílat propagandistické zprávy skrze demilitarizovanou zónu oddělující obě země, a to pod hrozbou vážných následků. "Pokud se ihned nepostaráte o zastavení vysílání těchto politováníhodných zpráv, budete nést veškerou zodpovědnost za případné vážné následky," píše se v jednom dopise adresovaném jihokorejským jednotkám.