Mušaraf dodal, že sociální rozdíly pomáhají teroristům získávat další členy. Uvedl, že boj proti terorismu bude účinnější, jen když se bude současně bojovat proti chudobě a negramotnosti a když se vyřeší izraelsko palestinský konflikt. "Neřešíme jádro problému," uvedl pro pořad BBC Newsnight. "Nezaměřujeme se na celek, bojujeme jen podle aktuální sitauce, a ne v dlouhodobém strategickém konceptu."

Bin Ládin žije

V USA Mušaraf v neděli pro deník Washington Post uvedl, že Pákistán ztratil stopu nejhledanějšího teroristy a hlavy al-Kajdá Usámy bin Ládina. "Nadále ho velmi intenzivně hledáme, ale nevíme, kde je. Poslední vojenské operace i výslechy jen potvrdily, že bin Ládin žije. Cokoli dalšího by byly jen dohady."

Přestože pátrání po bin Ládinovi v pákistánsko-afghánském pohraničí trvá už tři roky, americký prezident Bush po sobotním setkání Mušarafa chválil za to, že se angažuje v boji proti mezinárodnímu terorismu. Odmítl názor médií, podle nichž se pákistánská armáda v poslední době příliš nesnažila bin Ládina zajmout: "Právě naopak. Jeho armáda je neuvěřitelně aktivní a velmi statečná v Jižním Vazíristánu. Stíhá tam nepřítele, který si myslí, že je v bezpečí."

Odstupující ministr zahraničí Colin Powell uvedl, že "prezident Mušaraf nás ujistil svou plnou angažovaností. Usáma bin Ládin je na svobodě, ale jednou dojde k procesu s ním."

Mušaraf popřel, že by se pákistánské jednotky stahovaly z kmenové oblasti Jižní Vazíristán u hranic s Afghánistánem, kde by se mohl bin Ládin skrývat. Podle Mušarafa jde o taktický "přesun" jednotek poté, co byli extremisté vytlačeni z pěti vazíristánských údolí do odlehlých horských oblastí.

V centru pozornosti Afghánistán

Pákistánský prezident také zdůraznil, že koalice by měla urychlit výcvik a rozšiřování nové afghánské armády. Američany vedené koaliční síly v Afghánistánu chystají novou ofenzívu proti příslušníkům Tálibánu a al-Kajdá. Operace Lightning Freedom má stabilizovat situaci v zemi před dubnovými parlamentními volbami.