Izraelci přišli Kámila zatknout, neboť byl podezřelý z účasti na sebevražedných atentátech a ozbrojených útocích. Muž ozbrojený pistolí se pokusil následně utéci.

Islámský džihád stejně jako další radikální skupina Hamás neuznává mírové řešení konfliktu s Palestinci. Obě skupiny stojí za protiizraelskými atentáty a prosazují ozbrojený boj proti židovskému státu.

Vůdce Hamásu Mahmúd Zahhár po čtvrtečních rozhovorech s předsedou Organizace pro osvobození Palestiny Mahmúdem Abbásem řekl, že je Hamás ochoten vyjednávat o pozastavení útoků na Izrael. "Jestliže Izraelci přestanou útočit na nás, dohodneme se," řekl Zahhár.

Předseda Mahmúd Abbás je jedním z kandidátů na místo předsedy palestinské samosprávy, který se bude volit v lednu. Představuje umírněné křídlo, jež by mohlo přinést posun v jednáních s Izraelem.

Odsouzený Barghútí kandiduje do voleb

K překvapivé kandidatuře se však rozhodl i Marvan Barghúti, který sedí ve vězení v Izraeli.

Jako  vůdce ozbrojené frakce palestinského hnutí Fatah, Brigád mučedníků od Al-Aksá, byl letos v květnu  odsouzen na doživotí za zabití pěti Izraelců v letech 2001 a 2002. [celý článek]

Právě on by mohl ohrozil Mahmúda, který je považován za favorita voleb. Pětačtyřicetiletý Barghúti je mezi Palestinci velmi populární, zejména mezi mladšími a chudšími uprchlíky.

Izrael již oznámil, že ho nepropustí, aby se mohl účastnit předvolební kampaně.