Premiér svou kriminální minulost přiznal. Uvedl ale, že vše bylo již vymazáno z oficiálních záznamů.

"Janukovyč byl jednou odsouzen za ozbrojenou loupež a podruhé za znásilnění," popsal zprávy z ukrajinských médií pro Novinky Tomáš C. z Kyjeva. 

"Třetímu odsouzení - mimochodem rovněž za znásilnění - unikl jen díky tomu, že se na tomto činu podílel syn hrdiny Sovětského Svazu kosmonauta Bilakova. Ten svému potomkovi pomohl a totéž udělal pro Janukovyče. Za třetí odsouzení by přitom současný premiér směřoval jako recidivista do pracovního tábora na Sibiř," doplnil.

Spor o sféru vlivu

Ukrajina má nyní hranice se třemi státy Evropské unie. Moskva se obává rozšiřování nyní pětadvacetičlenného společenství dále na východ. Uznaní prorusky smýšlejícího Janukovyče prezidentem Ukrajiny ze strany Vladimira Putina směřuje k vydatnému omezení rodících se vazeb na EU.

Světoví političtí komentátoři proto situaci po volbách popisují jako další boj Moskvy a zbytku světa o rozdělení politických sfér vlivu v Euroasii.

Průměrný měsíční plat v zemi se pohybuje kolem 60 dolarů (asi 1,5 tis. Kč). Opozice v čele s Juščenkem proto tvrdí, že je nutné provést ekonomické reformy, omezit vazby na Moskvu a orientovat se politicky na Západ.

V pozadí Moskva

Zaznívají i hlasy, že Rusko má Janukovyče zcela v moci - právě tamní úřady totiž mají přístup k nesmazaným kriminálním záznamům současného ukrajinského premiéra.

Stoupencům opozice také vadí, že Janukovyč údajně nemluví plynně ukrajinsky. K rozhovorům používá ruštinu.