Čech, na serveru uváděný jako Radek Sir, trávil dovolenou na ostrově v hotelovém resortu Sentido Djerba Beach. V neděli 9. července se potápěl v oblasti vzdálené pouhých sto metrů od břehu, když v písku spatřil neobvyklý předmět, který zjevně neměl nic společného s věcmi, jež se v těchto místech obvykle nacházejí.

Nalezený artefakt z období punských válek

Spolu se svými kolegy se okamžitě vrátil do hotelu, kde o zvláštním předmětu a podezření, že se jedná o archeologický nález, informoval ředitele. Ten vzápětí zkontaktoval národní námořní gardu v Homt Souku. Jejich příslušníci se ihned vydali na místo a nález pomohli vyzvednout z asi třímetrové hloubky.

Pravost předmětu potvrdil archeolog Sami Ben Tahar z tuniského národního památkového úřadu (INP). Kadidelnice pocházela ze Sicílie, odkud se dostala do Kartága a používala se k rituálům uctívání a ochraně plodin a úrody.

Sami Ben Tahar se domnívá, že objevená kadidelnice mohla být součástí nákladu z vraku lodi a v mořské hlubině by mohly být roztroušeny další předměty.

Generální ředitel INP nařídil, že příští týden bude do místa nálezu vyslána archeologická mise, aby zahájila průzkum oblasti a vykopávky.

Český turista jako výraz uznání a poděkování dostal od vedení hotelu další dovolenou na Džerbě.