Přísná protiteroristická opatření, která se týkají přímých letů mezi osmi převážně muslimskými zeměmi a USA, zavedly USA v březnu.

Podle amerického nařízení nesmějí aerolinky z vybraných letišť v muslimských zemích pouštět cestující na palubu s elektronickými zařízeními, jejichž rozměr je větší než 16 centimetrů krát 9,3 centimetru krát 1,5 centimetru. Ze zákazu jsou vyjmuty chytré telefony a zdravotnické přístroje. Americké úřady nepopulární krok zdůvodnily tím, že teroristé by mohli zneužít baterie v zařízeních ke spáchání útoku.

Zrušení zákazu se týká jen Abú Zabí, odkud Etihad vypravuje na šest amerických letišť celkem 45 letů týdně. Nová bezpečnostní procedura bude pro pasažéry prakticky znamenat, že se podrobí americké celní a hraniční kontrole ještě před odletem na letišti v Abú Zabí.

Opatření podle mluvčího letiště v Abú Zabí bude pro cestující znamenat jen minimální časový rozdíl oproti běžným bezpečnostním kontrolám. Přesnou časovou náročnost nových kontrol ale neupřesnil, o rozdílu hovořil jen jako o „velmi minimálním”.

Šéf tureckých aerolinek Turkish Airlines Bilal Eksi v pondělí bez dalších podrobností na twitteru uvedl, že Spojené státy zruší zákaz notebooků na letech z Turecka do USA 5. července. USA vydalo zákaz pro přímá spojení z Istanbulu.