Očekává se především, že seznam z Bratislavy se dotkne i lidí, kteří jsou stále veřejně činní. Předem reagoval například Jozef Banáš, poslanec Dzurindovy Slovenské demokratické a křesťanské unie (SDKU), jinak čerstvě zvolený místopředseda Parlamentního shromáždění NATO: avizoval totiž, že se jeho jméno může v seznamech objevit.

Banáš připustil, že jako bývalý diplomat a pracovník zahraničního obchodu v socialistickém Československu přišel do kontaktu se StB. "Odmítám však vědomou spolupráci nebo udávání lidí," zdůraznil. Prohlásil, že pokud se prokáže, že by někomu ublížil, vzdá se poslaneckého mandátu.

V seznamech z východoslovenského kraje se objevilo například jméno státního tajemníka slovenského ministerstva výstavby Jána Hurného (58), jenž ve svazcích figuruje pod krycím jménem Spevák a Asistent. Hurný ale vydal prostřednictvím mluvčího ministerstva prohlášení, v němž odmítl, že by byl agentem StB. Hurný, jenž je také z SDKU, v eurovolbách figuroval na čtvrtém místě kandidátky této unie.

SME: čeká se na veřejnost

Podle deníku SME dá odpověď na pochybnosti, zda má smysl po 15 letech zveřejňovat seznamy spolupracovníků StB, až reakce veřejnosti.

"Může se tvářit, že se nic neděje. Možná bude chtít pravdu rozdělit alespoň na formálně slušnou a neslušnou část. Mnoho napoví také reakce strany, která už dnes ví, že její státní tajemník byl veden jako agent StB. Osud tomu chtěl tak, že laťku citlivosti v choulostivých věcech bude opět nastavovat Mikuláš Dzurinda," podotkl list.

Komunistická strana Slovenska (KSS) vydala v souvislosti se zveřejňováním zmíněných seznamů prohlášení, že považuje současný režim za zločinný, protože tím řadu lidí existenčně ohrozil a některé dokonce dohnal až k sebevraždě.

"Předložíme parlamentu návrh, aby byl současný režim označen za nehumánní," oznámil předseda komunistů Jozef Ševc, zeť bývalého komunistického tajemníka Vasila Biľaka, jedné z klíčových postav někdejšího Husákova vedení. Podle Ševce bude KSS také požadovat, aby byla na budově Národní rady v Bratislavě umístěna tabule, která označí komunisty za odvážné bojovníky proti současnému režimu.