"Britský lid si ji nepřeje a přesto ji bude vést," volá muž směrem ke kolemjdoucím, z nichž někteří se skutečně na chvíli zastaví, aby si jej poslechli.

V Řečnickém koutku je nával

Kdo si v Londýně myslí, že nutně musí veřejně vyjádřit svůj názor, může v neděli přijít do Hyde Parku, do tzv. Speaker's Corner, neboli řečnického rohu. Severovýchodní roh největšího londýnského parku je totiž od roku 1872 pevnou institucí - tehdy parlament zákonem zaručil možnost svobodného vyjadřování názorů. Scházejí se tu náboženští nadšenci i političtí horlivci, vylezou si na žebřík a řeční. Řečnit se bude také tuto neděli a právě konflikt kolem Iráku zajistil řečnickému roku nové protagonisty.

V Hyde Parku zní křik i pískot

Pravda má přitom mnoho tváří: hned vedle Saddámova imitátora bouří postarší muž proti kolonialismu jako kořeni všech konfliktů. "Amerika zneužívá OSN," křičí muž. To si ale nechce nechat líbit jeden z posluchačů, zřejmě Američan: "Kdyby nebylo USA, tak byste vy Britové dnes mluvili německy," rozčiluje se, až brunátní v obličeji. "Mají snad Američané tolerovat, když jim letadla vrážejí do domů?" klade řečnickou otázku. Odpovědí mu jsou souhlasné i nesouhlasné výkřiky a pískot.

Hvězdou dne je komunista

Jen malý zájem vzbuzuje se svými songy zpěvák doprovázející se na kytaru. Více pozornosti věnují náhodní posluchači komunistovi, který chce odstranit kapitalismus, aby navždy zabránil válkám. Bez papíru dokáže mluvit celé hodiny.

Američan terčem slovních útoků

Mladý Američan se chtěl původně v Hyde Parku pouze hluboce zamyslet nad životem, ale náhle se stává zástupcem dnes tolik sporného státu: "Byl už jsi někdy v Zimbabwe?" volá na něj jeden z posluchačů za souhlasného pokřiku dalších. "Vy se přece vždycky vměšujete, jen když jde o vaše zájmy!" předhazuje Američanovi a zřejmě tak naráží na situaci v africké zemi, kde jsou na denním pořádku útoky na bílé farmáře a na jejich majetek.

Stařík řeční pravidelně již deset let

Malinký stařík na ještě menší stoličce hlásá do světa, jak jsou Bush a Blair "zkorumpováni mocí". Chodí sem již deset let a obvykle mluví o evoluci, ale dnes přizpůsobil obsah svého vystoupení aktuální situaci. Ztělesňuje tak hlavní změnu v úloze Speaker's Corner: dnes se tu mluví především o světové politice.