Tisková agentura Reuters přinesla k večeru s odkazem na neoficiální zdroje informaci, že Arafat zemřel. Jiná světová média však tvrzení popřela.

"Arafat bude pohřben v Ramalláhu," uvedl dnes odpoledne jeho sekretář Tajeb Abdul Rahím na tiskové konferenci na Západním břehu Gazy.

Do země by měl být pohřben ve svém sídle, kde jej Izraelci omezovali více než tři roky.

Kurája u lůžka

"Premiér Kurája vešel na jednotku intenzivní péče sám, pouze v doprovodu jednoho z Arafatových osobních strážců," upřesnil.

Zbývající tři členové delegace palestinských vysokých činitelů sice přijeli s Kurájou do nemocnice, Arafata však nenavštívili.

"Zdravotní stav Arafata se zhoršil během noci," řekl novinářům krátce před tím Christian Estripeau, vedoucí lékařského týmu.

"Neradostný vývoj pokračoval i ráno. Naměřené údaje směřují k vývoji, jehož směr nemůžeme ovlivňovat," dodal.

Neshody se Suhou

Palestinský premiér Ahmad Kurája, ministr zahraničí Nabíl Šás, předseda parlamentu Ravhí Fattúh a generální tajemník Organizace pro osvobození Palestiny Mahmúd Abbás do Paříže přiletěli v pondělí večer.

Celý den trvaly spory s Arafatovou ženou Suhou, která je obvinila z intrik s cílem uzurpovat si moc a roli, kterou její manžel po desetiletí zastával.

Představitel nemocnice uvedl, že vzhledem k Arafatově stavu bude návštěva omezena striktně na návštěvní hodiny.

Zatím není jasné, zda ve Francii má Suha právo rozhodovat o tom, kdo Arafata navštíví. Tajemník kabinetu Abú Zajda na to reagoval, že vůdce není "osobním vlastnictvím (své ženy)". 

Suha: muž ještě žije

V pondělí Arafatova žena poskytla televizi al- Džazíra telefonické prohlášení, v němž obvinila představitele palestinské samosprávy, že zkoušejí "pohřbít Arafata, který je ještě naživu, a vrátí se do vlasti".

Ministr Salah Tamri na to reagoval slovy: "My jsem Arafatova rodina. Známe ho dříve, než se jeho žena Suha narodila, a staráme se o něj."

Ministr zahraničí Michel Barnier v televizi France 2 ujistil, že palestinští představitelé "přirozeně budou moci Arafata navštívit a pozdravit". 

Vše je prý o penězích

Současné problémy mezí palestinským vedením a Suhou se točí zřejmě kolem peněz, které Arafat kontroluje.

Prohlásil to izraelský ministr zahraničí Silvan Šalom: "Arafat disponuje ohromnými sumami a také z toho pramení problémy, které mají Palestinci s převodem moci. Jde o to, kdo se těchto peněz chopí."

Podle izraelského listu Haaretz jsou ve hře stovky miliónů, ne-li miliardy dolarů na tajných kontech. Paní Arafatová si chce být jistá, že ona a její dítě, které má s Arafatem, zdědí část těchto peněz.