Tusk byl původně k výslechu předvolán na 15. března. Brusel ale tehdy oznámil, že má pracovní povinnosti v EU a Tusk se do Varšavy nedostavil. Tentokrát ale vypovídat přijede, tvrdí polská média.

V prosinci 2014 se Tusk stal šéfem Evropské rady označovaným za předsedu unijních vrcholných schůzek či prezidenta EU. Letos na začátku března ho summit EU v Bruselu v této funkci potvrdil na dalšího dva a půl roku navzdory odporu Varšavy.

Nehájil dost polské zájmy, kritizuje vláda

Současná polská konzervativní vláda Tuskovi mimo jiné vytýká, že jako premiér nehájil dostatečně polské zájmy, a také tvrdí, že podporuje polskou opozici. Výslech ale nemá nic společného se znovuzvolením Tuska unijním prezidentem, sdělil dříve mluvčí varšavské prokuratury Michal Dziekański.

List Gazeta Wyborcza dříve uvedl, že vyšetřování se týká generálů Janusze Noska a Piotra Pytla. Vyšetřována je prý premiérem neschválená spolupráce s Ruskem při organizaci bezpečného návratu polských vojáků z Afghánistánu a dohoda o výměně informací po leteckém neštěstí u ruského Smolenska, při němž v dubnu 2010 zahynul tehdejší polský prezident Lech Kaczyński a desítky dalších vysokých činitelů.

Tuskovo předvolání je podle prokuratury nezbytné, „protože v materiálech tajných služeb není jeho souhlas - jako šéfa vlády - se spoluprací s Ruskem”. „Vyšetřovatelé se musí ujistit, zda Tusk o aktivitách SKW (vojenské kontrarozvědky) věděl,” citovala Gazeta Wyborcza mluvčího prokuratury.