Slovenský prezident zdůraznil, že Klaus přijel na Slovensko jako domů. "Už při vstupu do Prezidentského paláce mi pan Klaus řekl, že tady byl naposledy jako dvanáctiletý, když tento palác sloužil jako Dům pionýrů," řekl Schuster za smíchu přítomných novinářů. "No, zpíval ve sboru," dodal rychle Schuster. Při těchto slovech Klaus jen zvedal oči v sloup. Schuster také pozval Klause na jarní lyžování do Tater.

Prezidenti hovořili o společné ochraně vzdušného prostoru

Schuster i Klaus vysoce pozitivně hodnotili spolupráci mezi ČR a SR ve všech oblastech. "Budu však považovat za svoji povinnost, abych přispěl k jejich dalšímu zlepšení. O tom Slovensko nemusím přesvědčovat nějakými frázemi a všichni vědí, že je tomu skutečně tak," uvedl Klaus.

Prezidenti se opět vrátili k myšlence společné ochrany vzdušného prostoru a Schuster naznačil také možnost využití Letecká akademie v Košicích pro potřeby českého letectva. Prezidenti se dotkli také zvýšeného přílivu slovenských Romů do České republiky. "Pokud se tyto informace potvrdí, budeme muset přijmout opatření," uvedl Schuster. Český prezident vyslovil přesvědčení, že v obou státech budou referenda o vstupu do Evropské unie úspěšná.

Schuster a Klaus podporují odzbrojení Husajna

Hlavy států se nevyhnuly ani otázce Iráku. "Pro nás je jasným východiskem mandát parlamentu z konce ledna a česká politická reprezentace ví velmi dobře, že tento mandát nemůže překročit," dodal. O výzvě ODS, aby vláda jednoznačně podpořila USA v jejich postupu proti Iráku, Klaus řekl, že o této iniciativě neví. "V žádném případě se nemůžu ztotožňovat se žádnou politickou stranou," uvedl. Klaus zdůraznil, že rozumí postoji amerického prezidenta v otázce Iráku. "Tento názor odráží převažující mínění americké veřejnosti, které utrpělo výrazný šok extrémní teroristickou akcí. To však nic neříká o oficiálním postoji České republiky," dodal.

Schuster zdůraznil, že Slovensko plně podporuje USA v otázce odzbrojení Iráku. "Rezoluce OSN 1441 nebyla naplněna a slova prezidenta Bushe byla posledním varováním," dodal. Klaus konstatoval, že otázka odzbrojení Iráku je politickým rozhodnutím. "Relevantní je naše chování, nikoliv naše rétorika. My máme mandát pouze na humanitární akce," řekl.

Prezidenti nebrání přesunu společné jednotky do Iráku

Oba prezidenti však nevyloučili možnost, aby se společná česko - slovenská jednotka přesunula na území Iráku. "Plnění humanitárního poslání jednotky není vázáno na území žádného státu," dodal Schuster. "V České republice dominuje názor, že účast na jiných akcích než tohoto typu by vyžadovala nový mandát českého parlamentu," dodal Klaus. 

K nepozvání kandidátských států na summit Evropské unie Klaus uvedl, že v tom nevidí problém a "neuráží ho, pokud není zván někam, kde není dnes členem".

Klaus jednal také s předsedou Národní rady SR Pavlem Hrušovským a premiérem Mikulášem Dzurindou. Odpoledne si společně s manželkou Lívií prohlédli centrum Bratislavy.