Cook, jehož funkce je na úrovni ministra, oznámil své rozhodnutí premiéru Tony Blairovi v pondělí krátce před naléhavým zasedáním vlády. Cookovo osobní prohlášení v Dolní sněmovně v pondělí večer odměnili někteří poslanci potleskem ve stoje. Cook svým kolegům vysvětlil, že je pro něj nepřijatelné podporovat válku, které chybí mezinárodní i domácí podpora.

Stejně tak Lord Hunt zdůvodnil svůj odchod tím, že setrvat ve vládě, když odmítá úder na Irák, by nebylo fér. Vicepremiér John Prescott se jeho rezignaci vysmál s tím, že o žádném Lordu Huntovi ani nikdy neslyšel.

Britské poslance čeká klíčové rozhodnutí

V úterý čeká britské poslance zřejmě nejdůležitější rozhodnutí jejich politické kariéry, jak nazval hlasování o britské podpoře úderu na Irák britský ministr zahraničí Jack Straw. Tony Blair požádá poslance o svolení k "použití všech potřebných prostředků" k odzbrojení Saddáma Husajna.

S rebelujícími labouristickými poslanci Blair jednal ještě v pondělí v noci. Ti adresovali britské vládě prohlášení, že neexistuje žádné morální ospravedlnění války bez nové rezoluce.

Britská veřejnost válku nechce

Blair v pondělí přislíbil americkému prezidentovi Georgi Bushovi britskou podporu při vojenské operaci v Iráku. Je si však vědom, že na svou stranu musí nejdřív získat ještě řadu vlastních poslanců i samotných voličů.

Výzkum pro list Guardian nicméně ukázal, že ačkoli nadále převládá nesouhlas s válkou, oproti minulému měsíci (38 %) přibylo 9 procent lidí, kteří úder podporují.