Upřesnil, že v roce 1991 měli Američané a Britové stejný počet bomb jako nyní, avšak jen desetina z nich byla tzv. inteligentních, tedy schopných zasáhnout cíl s velkou přesností. Dnes tento podíl činí 90 procent, dodal.

Některé bomby navede satelit

"Naše palebná síla se znásobila. Kde jsme dříve potřebovali ke zničení cíle dva nebo tři vzlety, bude nyní stačit jeden," řekl dále Fynes. V této souvislosti vyzvedl zkušenosti obou armád z konfliktů v Bosně a Kosovu, kdy bylo zapotřebí používat bomby schopné trefit cíl za každého počasí - v husté mlze, při oblačnosti a dokonce i za bouřky.

Některé bomby jsou proto podle plukovníka vybaveny systémem satelitní navigace GPS, který je přesnější než navádění laserem.

Fynes: nebudeme zbytečně bořit

Fynes nicméně připustil, že některé bomby přece jen mohou minout vytyčený cíl. "Válka je válka i se všemi nepředvídatelnými věcmi, které přináší. Přesnost naší výzbroje je ale dnes taková, že jsme schopni omezit škody na minimum," dodal.

Jako příklad uvedl, že když dříve letectvo chtělo zabránit protivníkovi v použití nějakého mostu, dostalo za úkol komunikaci zcela zničit. Teď ale mají americké a britské vzdušné síly prostředky, které jsou schopny vyřadit například jen vstupní část konstrukce, což - jak Fynes dodal - má stejný efekt, ale zjednoduší její opravu. "Neztrácíme ze zřetele, že druhou částí naší mise bude obnova státu, který se dnes nachází ve složité situaci," řekl Fynes.