Jednání sedmi desítek zemí a více než 20 mezinárodních organizací bylo také politickým výrazem trvajícího zájmu světa o dění v Afghánistánu, který se vzpamatovává z mnoha let ozbrojených konfliktů a jehož ekonomiku i společnost stále ohrožuje terorismus a extremismus.

EU a její členské státy se budou na podpoře Afghánistánu do roku 2020 podílet částkou 5,6 miliardy dolarů, uvedla před novináři ministryně zahraničí EU Federica Mogheriniová. „Mezinárodní společenství - a Evropa rozhodně - došlo k závěru, že je v našem zájmu investovat do úspěchu Afghánistánu teď i v budoucnosti,” řekla Mogheriniová na závěrečné tiskové konferenci.

Afghánský prezident Ašraf Ghání s ministryní zahraničí EU Federicou Mogheriniovou na dárcovské konferenci v Bruselu 5. října 2016.

Afghánský prezident Ašraf Ghání s ministryní zahraničí EU Federicou Mogheriniovou.

FOTO: Olivier Matthys, ČTK/AP

Pokračující podpora je nakonec o něco nižší než 16 miliard dolarů, kterými dárci slíbili Kábul podpořit před čtyřmi lety na podobné konferenci v Tokiu.

Afghánský prezident Ašraf Ghání před novináři poznamenal, že konference dnes jeho zemi „prodloužila úvěr”, záviset ale bude hlavně na tom, jak peníze jeho země využije. „Práce z afghánské strany naplno začíná zítra,” upozornil.

Soukromníci investují do energetiky

Ghání také připomněl klíčovou roli silné občanské společnosti, funkčního trhu a soukromých investic. Zmínil, že za poslední tři měsíce soukromý sektor oznámil investice v Afghánistánu za 1,1 miliardy dolarů (26,5 miliardy Kč), skoro 800 milionů z této částky v energetice.

Trvající podpora světového společenství je ale pro Kábul klíčová. Ghání a premiér Abdulláh Abdulláh se dnes na konferenci pochlubili loňským zvýšením příjmů rozpočtu o pětinu, Kábul ale dál ze svých vlastních příjmů dokáže pokrýt jen pětinu výdajů v civilní oblasti a jen asi desetinu toho, co je třeba vynakládat na bezpečnost.

S podporou ozbrojených sil dál svou nebojovou operací Resolute Support (Rozhodná podpora) pomáhají země NATO, včetně České republiky, společně s dalšími partnery.