"Je to historický triumf. Celý svět na nás pohlíží jako na šťastnou zemi. Máme silnou ekonomiku a celý svět nás respektuje, protože bojujeme za to, v co věříme. Obyvatelé Austrálie by měli být hrdi na to, že se účastní války proti terorismu," řekl Howard v hotelu v Sydney, kam přišel za svými stoupenci.

"Vzpomeňme si, že tento den volí i lid v Afghánistánu. Tyto volby jsou možné i proto, že některé země, mezi nimi i Austrálie, byly připraveny postavit se na stranu demokracie a proti terorismu. Pokud lid v Afghánistánu volí, a především ženy, což se dlouhá léta až brutálně potlačovalo, měli bychom být hrdi na roli, kterou jsme sehráli při jejich osvobození."

Vojáci v Iráku zůstanou

Howard, věrný spojenec USA, patřil mezi první politiky, kteří podpořili invazi USA do Iráku navzdory značnému odporu australské veřejnosti. V předvolební kampani slíbil, že přibližně 900 vojáků zůstane v Iráku anebo v regionu, "dokud nesplní své poslání".

Howardovi nahrávaly i hospodářské výsledky - ve stávajícím rozpočtovém roce, který končí v červnu, hrubý národní produkt nadále poroste o 3,5 procenta, inflace zůstane na dvou procentech, nezaměstnanost se udrží na necelých šesti procentech.

Naopak vůdce labouristů Mark Latham se zavázal, že v případě vítězství v parlamentních volbách vojáky stáhne do Vánoc.

Boj proti terorismu byl jedním z hlavních témat už od počátku kampaně, zejména kvůli teroristickému útoku na australské velvyslanectví v indonéské Jakartě, kde 9. září zahynulo devět lidí.