K Haftarovi, který působí hlavně na východě Libye, se připojilo mnoho bývalých vojáků libyjské armády. Podle mluvčího PFG Haftarovi lidé zaútočili na Rás Lanúf, As-Sidru a Zuvajtínu. Inženýr, který v přístavech pracuje, potvrdil agentuře Reuters, že Haftarovy jednotky vstoupily do As-Sidry a Rás Lanúfu a v As-Sidře při bojích vzplál jeden ropný zásobník.

Haftar v minulosti působil ve vojsku bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, se v 80. letech proti němu postavil a v revolučním roce 2011 se připojil k boji proti Kaddáfímu. Pak sestavil vlastní jednotky, které působí na východě Libye, kde bojují proti islámským radikálům.

Terminály As-Sidra a Rás Lanúf, které leží mezi středolibyjskou Syrtou a východolibyjským Bengházím, jsou uzavřeny od prosince 2014. O oba začátkem roku bojovali také radikálové z Islámského státu (IS).

Země potřebuje těžit

Haftarovy oddíly, známé jako Libyjská národní armáda (LNA), proti IS a dalším radikálům bojují hlavně na východě v okolí Benghází, ale v poslední době se podle Reuters mobilizují i v oblasti terminálů a zřejmě usilují o získání kontroly nad nimi. Haftar nepodporuje vládu, jež vznikla díky zprostředkování OSN a která sídlí od března v Tripolisu. Nahradila původní dva kabinety, z nichž jeden byl v libyjské metropoli a druhý v Tobrúku.

Libye je závislá na ropě a z jejího prodeje pochází 98 procent vládních příjmů. Obnova jejího vývozu je jedním z hlavních problémů země. Než se země v roce 2011 propadla do chaosu, těžilo se tam denně zhruba 1,6 miliónu barelů ropy. Kvůli násilnostem se nyní pohybuje pouze kolem 750 tisíc barelů.