Hlavní obsah

Inspirace Austrálií. Běžence pošlete na ostrovy mimo EU, navrhuje šéfka AfD

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Berlín

Šéfka německé pravicově populistické strany AfD Frauke Petryová doporučila spolkové vládě, aby odmítnuté žadatele o azyl a migranty nelegálně pobývající v Německu posílala na ostrovy mimo Evropu, podobně, jako to dělá Austrálie. V rozhovoru s nejčtenějším německým listem Bild rovněž vyzvala kabinet kancléřky Merkelové, aby svůj úřad pro uprchlíky přeměnila na emigrační úřad.

Foto: Wolfgang Rattay, Reuters

Frauke Petryová, předsedkyně strany Alternativa pro Německo (AfD)

Článek

"Nelegální migranti a odmítnutí žadatelé o azyl budou převezeni na dva ostrovy mimo Evropu, které budou pod ochranou OSN," řekla Petryová bez uvedení jména ostrovů. Německá média její slova podle agentury Reuters interpretovala jako odkaz na takzvané "tichomořské řešení", jímž se Austrálie už 15 let brání masovému přílivu migrantů na lodích.

Austrálie k nevoli lidskoprávních organizací uplatňuje přísnou azylovou politiku a běžence, kteří doplují k australským břehům, zadržuje a posílá do detenčních táborů v ostrovním státě Nauru a na ostrově Manus, který je součástí Papuy Nové Guineje. Tuto politiku Austrálie praktikuje od roku 2001 a podporují ji obě tamní hlavní politické strany.

Ostře proti masové migraci

"Navrhuji přeměnit Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky na úřad pro emigraci, který zajistí, aby všichni nelegální migranti tuto zemi co nejdříve opustili," řekla také Petryová. Úřad pro uprchlíky je od loňska zahlcen statisíci žádostmi o azyl a nestíhá je zpracovat.

Petryová je známa ostrými výroky proti masové migraci. V únoru uvedla, že policisté musí bránit ilegálnímu překročení hranic a v případě nutnosti použít i střelnou zbraň.

Masivní příchod více než miliónu běženců do Německa za poslední rok vyvolal v Evropě migrační krizi a v Německu zvýšil podporu pro Afd. Ta zatím stojí mimo celostátní parlament, uspěla ale ve volbách do řady zemských sněmů a v celostátním měřítku jí průzkumy odhadují podporu kolem deseti procent.

Anketa

Měla by Evropa převzít australský přístup k migraci a běžence poslat na ostrovy mimo EU?
Ano
98,7 %
Ne
1,3 %
Celkem hlasovalo 10697 čtenářů.

Reklama

Výběr článků

Načítám