Rakouské zákony již nyní zakazují kouření v místnostech a na pracovištích, a to v případě, že tam pobývají alespoň dva nekuřáci.

Zpřísnění legislativy úřady vysvětlují tím, že lidé odmítající tabák jsou často vůči svým kolegům závislým na nikotinu v nevýhodě. Ve snaze uniknout hádkám raději od svých výsad daných příslušným zákonem ustoupí.

"Nové opatření situaci nekuřáků výrazně zlepší," uvedla ministryně. Doplnila, že Rakousko zatím nepřipravuje plošný zákon zakazující okamžitě kouření v restauracích a barech.

Podle ní ale nechává legislativa prostor k "vytváření nekuřáckých míst". Do konce roku by měli majitelé pohostinských zařízeních s plochou větší než 75 metrů čtverečních vyčlenit 30% pro nekuřáky, do prosince 2005 již 60%, o rok později dokonce 90%. 

Nový zákon zpřísňuje i značení ploch, kde je konzumace nikotinu zapovězena. Cedule s grafickými značkami by se měly objevit na všech zastávkách vlaků, autobusů a univerzitách. Rauch-Kallatová dnes také oznámila, že její ministerstvo připravuje zákon na omezení reklamy propagující tabákové výrobky.

Zákaz kouření na všech veřejných prostranstvích, v barech a v restauracích zavedly tento rok Norsko a Irsko.