Fegyveres se podílel na únosu a následně se devět let ukrýval v zahraničí. Bál se prý o život. "Vrátil jsem se, protože mi chyběla rodina, a ta chyběla také manželce a dceři," vysvětlil svůj návrat muž obrácený zády ke kameře. Strach o život už prý nemá.

Fegyveres potvrdil, že by byl ochoten podstoupit konfrontaci s bývalým šéfem SIS Ivanem Lexou, který čelil obvinění z podílu na zosnování únosu Kováče a stejně jako před lety by prý vypovídal i o zorganizování únosu tajnou službou.

"Vadí mi, že pachatelé nebyli potrestáni, ale sám proti tomu nemohu nic udělat. Tento případ se opětovně nedá otevřít, protože byl amnestován. Nadále trvám na své výpovědi, ale dnes mi to není nic platné," dodal.

Podivný únos

Fegyveres byl jedním z příslušníků SIS, kteří 31. srpna 1995 Kováče unesli v obci Svätý Jur u Bratislavy. Násilím ho opili a tajně převezli do Rakouska, kde jej na základě anonymního upozornění ze Slovenska objevila rakouská policie.

Fegyveres se ale rozhodl o účasti tajné služby na únosu vypovídat a následně uprchl do zahraničí. Michal Kováč mladší byl unesen poté, co se hlava státu dostala do ostrého sporu s tehdejším premiérem Vladimírem Mečiarem.

Syn prezidenta byl násilně zavlečen do Rakouska Lexovou tajnou službou a předán tamní policii pravděpodobně proto, aby mohl být zdiskreditován jeho otec.

Mečiarova milost

Případ únosu Kováče mladšího se už ale k soudu nedostane, protože skutek v roce 1998 amnestoval Mečiar ve funkci zastupujícího prezidenta.

Fegyveres figuruje i v dalším případu z doby Lexova působení v čele SIS. Policie totiž stále vyšetřuje i Lexův podíl na úmrtí bývalého policisty Róberta Remiáše, který fungoval jako spojka s Fegyveresem do zahraničí. Remiáš zemřel při výbuchu auta v Bratislavě v roce 1996.