Původní návrh článku, podle něhož byla nevěra trestným činem a který byl příčinou dvoutýdenní krize mezi Tureckem a Evropskou unií, není v reformě zahrnut.

Mimořádné zasedání parlamentu bylo provázeno výtkami nejsilnější opoziční Lidové republikánské strany vůči premiéru Erdoganovi. Vinila ho, že zavinil krizi mezi Ankarou a EU, když připustil, aby poslanci jeho strany usilovali o trestnost manželské nevěry.

Lidová republikánská strana se před projednáváním reformy před dvěma týdny dohodla s Erdoganovou vládní Stranou spravedlnosti a rozvoje, že otázka nevěry nebude do reformy zahrnuta, ale radikální poslanci ze Strany spravedlnosti a rozvoji, reformu zablokovali. Chtěli nevěru trestat.

Opozice také kritizuje to, že reforma bude uváděna do praxe ve třech etapách. Oznámila, že se obrátí na ústavní soud, aby zrušil klauzuli oddalující až do roku 2007 penalizaci znečišťování životního prostředí.

Evropská komise má 6. října předložit hodnotící zprávu k Turecku, na jejímž podkladě bude unie 17. prosince rozhodovat o tom, zda s Ankarou zahájí vstupní rozhovory. EK dala najevo, že bez schválení reformy přibližující turecké trestní právo evropským standardům nelze počítat se "zelenou" pro zahájení rozhovorů.