"Vyšetřovatel si zatím nepřeje zveřejňování žádných podrobností. Vyšetřování ukáže, zda šlo o chuligánský žertík, nebo o něco vážnějšího. Momentálně nelze vyloučit žádný motiv," uvedl v pátek ministr vnitra Vladimír Palko. Fosgen způsobuje otok plic a při větší koncentraci smrt. Fosgen byl použitý jako chemická bojová látka v první světové válce.

"Absolutně si nedovedu vysvětlit, jak se fosgen mohl objevit na poště. Třicet let mně nenapadlo, že někdo může mít doma fosgen, sarin nebo něco podobného. Jsou to látky, které se vyráběly v první a v druhé světové válce," cituje Pravda nejmenovaného odborníka.

Pokud se informace deníku potvrdí, případ na petržalské poště bude prvním, kdy tato látka zasáhla na Slovensku větší množství lidí.

Tajná služba nic nevěděla

Policie zahájila trestní stíhání pro podezření z trestního činu všeobecného ohrožení. Do vyšetřování případu se zapojila i Slovenská informační služba. Tajná služba přiznala, že o případu se dozvěděla až z médií.

"Celý případ odhalil nefunkčnost našeho bezpečnostního systému, protože selhala vzájemná komunikace," říká šéf branněbezpečnostního výboru parlamentu Robert Kaliňák. Vyslovil obavy, jaké to mohlo mít důsledky, kdyby se jednalo o skutečný teroristický útok.

Ze strachu z paniky policie druh plynu tají

Informace o tom, jak se nebezpečná látka na poštu dostala, jakým způsobem se rozšířila a z jakého místa v budově se začala šířit, policie tají s tím, že to vyšetřuje a nechce zveřejněním informací vyšetřování mařit. "Měřením byla zjištěna přítomnost směsi plynů dráždivých a dusivých látek, které jsou pro člověka nebezpečné," uvedla pouze policejní mluvčí Silvia Miháliková.

Padesát lidí strávilo 24 hodin v nemocnici a podle lékařů jsou všichni, včetně těhotné ženy, v pořádku. Při propuštění z nemocnice jim neoznámili, s jakým plynem se dostali do kontaktu. "Testy něco ukázaly, ale ještě nemáme definitivní výsledky. Pacienti jsou bez potíží, stav ani jednoho se od čtvrtka nezhoršil," řekl náměstek ředitele petržalské nemocnice Milan Liška.