"Jsem rád, že pan prezident Klaus dodrží tuto tradici a cílem jeho první zahraniční cesty bude Bratislava. Já jsem po nástupu do funkce také okamžitě letěl do Prahy. Návštěva prezidenta Klause bude důkazem, že naše spolupráce bude pokračovat," dodal.

Schuster: Klaus je na Slovensku dobře znám

Schuster hodnotí pozitivně, že do čela ČR byl zvolen člověk, který je na Slovensku dobře znám. "Věřím, že naše kontakty budou stejně dobré jako s prezidentem Havlem," dodal. Při srovnání nového českého prezidenta s Václavem Havlem Schuster konstatoval, že Havel byl také prezidentem Československa. Připomněl, že Havel byl při historických změnách a je to osobnost uznávaná v celém světě. "Prezident Klaus má rovněž bohaté zkušenosti v politice a jsem přesvědčen, že zajistí pokračování všeho pozitivního, co prezident Havel začal. Rozvoj našich vztahů se nedá zastavit, ale dají se vylepšit. Je to vůle obyvatel obou našich zemí," zdůraznil.

Naše vztahy zlepší vstup do EU

Schuster se domnívá, že novou etapu vztahů výrazně prohloubí také vstup obou zemí do EU, protože "budeme mít k sobě stále blíže a toho musíme využít v náš prospěch". Podle něho je prezident Klaus pragmatik a určitě nebude brzdou česko-slovenských vztahů. "Zda budou naše vztahy nadstandardní, to záleží především na lidech. Stále jsem říkal, že po uplynutí delší doby od rozdělení Československa si budeme vzácnější a budeme mít k sobě blíž," dodal. 

Schuster se s Klausem zná jen formálně

Na otázku Práva, zda má osobní vzpomínku na Klause z působení ve federálních funkcích, prezident SR odpověděl, že se setkávali spíše při oficiálních příležitostech. "Poprvé jsme se viděli při volbě prezidenta Havla ve federálním parlamentu. Nevzpomínám si, že bychom měli mezi sebou nějaký problém nebo nedorozumění. Na některé věci jsme měli rozdílný názor, ale to je v politice normální," dodal.  

O víkendu nebude na tenis čas

Schuster nevyloučil, že společně s Klausem vytvoří česko-slovenskou tenisovou dvojici. "Nevím sice, co tomu řekne prezident Kwašniewski, se kterým jsem hrával debla. Slyšel jsem, že pan Klaus je velmi dobrý hráč, a rád bych si s ním zahrál," uvedl. S lítostí však dodal, že při nadcházející Klausově návštěvě v Bratislavě na tenis nezbude čas. Schuster nevyloučil, že s ohledem na zálibu svého partnera ve vysokohorské turistice obnoví myšlenku prezidentského výstupu na Gerlach.