Slovinci hodlali navštívit stranického kolegu žijícího na sporném území, jež obě země považují za své. Ignorovali chorvatskou policii a rozhodli se jít přes pole. Policisté je nakrátko zadrželi poté, co odmítli předložit průkazy totožnosti. Někteří členové skupiny se zadržení bránili a pohraničníci je nahnali do policejních vozů.

Podobnik Chorvaty obvinil, že jednali "brutálně", a trval na tom, že neopustili "slovinskou půdu". Šéf SLS v noci na dnešek vyhledal lékařskou pomoc a lékaři zjistili, že má rány na šíji a na ramenou.

Chorvatský premiér Ivo Sanader, který se účastní zasedání Valného shromáždění, v New Yorku prohlásil, že jeho země další pohraniční incidenty "nebude tolerovat". "Jestliže někdo poruší pravidla pro přecházení hranic, když vstupuje do Chorvatska bez dokladů... chorvatská policie musí jednat," argumentoval Sanader.

Slovinci hrozí, že nepodpoří vstup Chorvatska do EU

Slovinský premiér Anton Rop prohlásil, že "incident nebyl namířen jen proti Slovinsku, ale také vůči Evropské unii". Podle něj "vzdaluje Chorvatsko od Evropy". Dodal ještě, že jeho země "nemůže nadále podporovat" chorvatské úsilí o vstup do EU.

Chorvatsko na rozdíl od Slovinska členem EU není a chce se jím stát v roce 2007.

Slovinský ministr zahraničí Ivo Vajgl kvůli incidentu přerušil svou účast na všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN v New Yorku a stáhl slovinského velvyslance v Záhřebu ke konzultacím do Lublaně. Ještě ve čtvrtek by o incidentu měla jednat slovinská vláda i parlament.

Pokud se obě země brzy nedohodnou na vyřešení svých hraničních sporů, bude je muset urovnat mezinárodní arbitráž.