"Bush je pro al-Kajdá tím nejlepším verbířem," dodal Roberts na nedělním sezení britských a italských politiků, byznysmenů, vědců a novinářů v Toskánsku.

Roberts se skandál snaží žehlit prohlášením, že jeho výroky neodrážejí jeho osobní názory. Nepsaná, leč dosud dodržovaná pravidla těchto setkání uváděla, že cokoliv se v konferenční místnosti řekne, je pouze pro informaci a ne k publikování.

Jenže významný deník Corriere della Sera nejenže šokující citát zveřejnil, ale uvedl ho jako doklad nesouhlasu britských špičkových úředníků s linií premiéra Tonyho Blaira v iráckém konfliktu. Jak Londýn, tak Řím pevně podporují americké tažení, a to přes více či méně hlasité protesty Britů a zejména Italů.

Londýn výroky nekomentuje

Oleje do ohně přilil Giuliano Ferrara, šéfredaktor konzervativního listu Il Foglio a někdejší poradce italského premiéra Berlusconiho, jenž veřejně odmítl pozvání na oběd na britské ambasádě.

"Oběd (se sirem Ivorem) by byl ztrátou času a groteskní přetvářkou," napsal Ferrara ve svém listě. "To si raději dám polévku s ambasadorem Francie, ten je alespoň vůči své vládě loajální," dodal s narážkou na kritické postoje Paříže vůči iráckému tažení.

Sir Ivor není v diplomacii žádný nezkušený nováček, šéfoval už britským ambasádám v Bělehradu a v Dublinu. "Výroky, jak byly zveřejněny, neodrážejí mé osobní názory," dodal všemu korunu sir Ivor.

Londýn se od skandálu snaží distancovat: "Výrok, který údajně pronesl sir Ivor Roberts, nebudeme komentovat jinak, než tím, že nepředstavuje politickou linii britské vlády," konstatuje středeční prohlášení ministerstva zahraničí.