„Brusel je v současné době určitým symbolem Evropy. A když se podíváme na vládu Karla IV., tak to byl panovník, který nejen miloval střední Evropu a Čechy, ale byl to panovník, který byl neustále někde po Evropě," připomněl prorektor Škrha, jehož univerzitu Karel IV. založil v dubnu 1348.

Podle eurokomisařky Jourové hraje Karel IV. v českém národním povědomí stejnou roli, jako královna Alžběta I. v povědomí anglickém či nebo Karel V. v belgickém.

„Karel IV. se zdá být zosobněním spravedlivého a hluboce zbožného panovníka a člověka, což z něj činí postavu hodnou našeho připomínání a oslav. Tento skutečně evropský vládce a zákonodárce je právě tím vzorem, kterého v současnosti potřebujeme," dodala.

Na výstavu nemůže každý

Výstava, kterou ovšem v prvním patře bruselského paláce Berlaymont mohou do 9. června vidět jen lidé, kteří v komisi pracují, či jsou tam z nějakého důvodu pozvaní, je výstavou putovní. Svou cestu Evropou přitom zahájila právě v Bruselu.

Na vzniku expozice se podílela nejen univerzita, ale také Národní galerie v Praze. Panely podle doprovodného materiálu představují Karla IV. nejen jako cílevědomého politika, ale také jako obyčejného člověka s běžnými starostmi dnešních lidí.