Podle serveru ICI Radio-Canada hrozí rozšíření plamenů až na 3000 kilometrů čtverečních. Živel zuří už týden a podle AP zřejmě půjde o nejdražší přírodní katastrofu v dějinách Kanady.

V sobotu pozdě večer místního času mířily plameny na severovýchod a od Fort McMurray se vzdalovaly. Oheň rychle postupuje kvůli horkému počasí a větru. Jeho šíření také usnadňuje suchost lesů.

Bezpečí až v Calgary či Edmotonu

Na neděli je podle agentury Reuters hlášeno o něco chladnější počasí, což by mohlo hasičům v boji s ohněm mírně pomoci. Bez silnějšího deště ale potrvá hašení požáru ještě měsíce, uvedli v sobotu představitelé hasičů. S ohněm ve Fort McMurray a okolí bojuje 500 požárníků, které ze vzduchu podporuje 15 helikoptér a 14 letadel s vodou.

FOTO: Ryan Remiorz, AP

Ministryně pro místní správu provincie Alberta Danielle Lariveeová varovala obyvatele města, aby se nepokoušeli vrátit. Rozsah a očekávanou délku katastrofy naznačuje podle Reuters i fakt, že jako nejlepší místa pro pobyt evakuovaných, kde se jim dlouhodobě dostane pomoci, úřady označily několik set kilometrů vzdálená města Calgary a Edmonton.

Evakuovali i naleziště ropy

Fort McMurray leží v centru oblasti těžby ropných písků a kvůli ohnivému peklu se zastavila až čtvrtina místní produkce ropy. Úřady také doufají, že se jim co nejdříve podaří dokončit evakuaci zbývajících lidí z táborů pro pracovníky těžebních společností na severu města. Z těchto zařízení, kam se původně uchýlili i někteří obyvatelé města, bylo už v uplynulých dvou dnech letecky dopraveno do bezpečí 12 000 lidí a dalších 7000 jich bylo evakuováno po zemi.

Evakuovaní Kanaďané

Evakuovaní Kanaďané

FOTO: Chris Wattie, Reuters

Jedna z největších ropných společností Syncrude v sobotu oznámila, že uzavírá svůj provoz severně od města a evakuuje kvůli kouři své zaměstnance. Albertská premiérka Rachel Notleyová později prohlásila, že oheň se může rozšířit až k hranici naleziště jiné společnosti Suncor.

Podle úřadů však přímo na nalezištích velké škody nehrozí, protože jejich okolí je zbaveno porostu a tato místa mají velmi dobré protipožární vybavení.  Některé čtvrti města Fort McMurray, z nějž stále odjíždějí obyvatelé, se podle Reuters po požáru proměnily v ruiny. Analytici zatím odhadli, že škody na majetku činí nejméně sedm miliard kanadských dolarů (asi 128 miliard korun). Premiérka Notleyová uvedla, že náprava rozsáhlých škod potrvá mnoho měsíců.