Zástupce českých dobrovolníků v Řecku Jan Zeman ale řekl, že dotyčné osobně nezná a že nemůže ručit za všechny, kdo přijeli do Řecka pomáhat.

Podle řeckého listu oba Čechy policie zadržela a v jejich autě našla marihuanu a dva nože. Po zatčení byli hned předvedeni před prokurátora. Češi jsou mezi asi desítkou cizinců, které za různé činy řečtí policisté zadrželi.

Jsou mezi nimi čtyři členové nevládní organizace Intervolve: jde o tři Nory a Britku, kteří byli zatčeni kvůli neregistrovaným vysílačkám, z nichž jedna byla údajně naladěna na policejní frekvenci.

Uprchlíci stále doufají

Řecké úřady poukazují na stále častější konflikty, které s nimi mají zahraniční aktivisté pomáhající v zemi uprchlíkům. V oblasti Idomeni u hranice s Makedonií je 11 000 imigrantů, z nichž mnozí se stále nevzdávají naděje, že se hranice opět otevře a že budou moci pokračovat v cestě dál do Evropy.

Několik cizinců bylo zadrženo při násilnostech mezi migranty a makedonskými policisty.

Dobrovolnické organizace v pátek na Facebooku zveřejnily prohlášení, v němž se distancují od účasti na nepokojích v táboře v Idomeni.

„Není pravda, že rozněcujeme násilí nebo šíříme mylné informace. Šíření takových informací mezi lidmi v tísni je nemorální, dává jim falešnou naději a ještě více ubližuje,” stojí v prohlášení.

Dál se nedostanou

Také Jan Zeman řekl, že dobrovolníci v eventuálním pomáhání uprchlíkům v cestě přes hranici nevidí smysl. „Pomoc přes hranici není pomoc. Nemají šanci dostat se dál, hranice je zavřená, i kdyby je makedonská policie nezadržela, stejně se dál nedostanou,” řekl.

K obvinění, která k aktivistům vznáší řecká policie, řekl že na místě je 200 dobrovolníků a on za všechny nemůže ručit. Pokud se zapojují do nepokojů, jsou to prý jedině akce jednotlivců, nikoli organizovaná činnost.

Také česká konzulka Blanka Kováczová je toho názoru, že se dobrovolníci osvědčili v práci s uprchlíky jako „velmi užiteční”.

Zdůraznila, že řecká vláda má zájem odvézt lidi od hranice do lepších podmínek, že práce s uprchlíky v Řecku nabývá řád a „úniky” jsou stále obtížnější. Ani jeden z odsouzených Čechů se na konzulát neobrátil a úřad zatím nedostal vyrozumění o soudním řízení z řecké strany.