Zatímco izraelská policie oznámila, že musí tuto skutečnost prověřit, samotná legie, kterou USA řadí mezi teroristické organizace, se svou činností chlubí na internetu. Už loni přitom izraelský deník Ha‘arec informoval, že tajná služba Šin Bet prověřuje informace o výcvikovém táboře této skupiny.

"Vyšetřujeme obvinění, že zavádějí bezpečnostní opatření i mimo osady, neboť to by byl trestný čin," řekl listu The Jerusalem Post policejní mluvčí Šlomi Sagi.

Ozbrojené židovské milice, které většinou chrání osady před infiltrací teroristy, ale v některých případech samy útočí na arabské obyvatelstvo, jsou na západním břehu běžnou záležitostí.

Sagi připomněl, že pokud se kritika vůči Gedud Ha‘ivri potvrdí, půjde o první případ, kdy nějaká milice začala otevřeně působit v roli polovojenských jednotek. Jedním z pilířů vznikajícího Izraele přitom před 56 lety bylo rozpuštění všech milicí nebo jejich začlenění do armády.

V legii slouží američtí stoupenci Meira Kahana

Židovská legie a její milice zvaná K-9 mají základnu v ultranacionalistické osadě Kfar Tappuah severně od palestinského Rámalláhu. Ta je známá jako mekka stoupenců před lety zavražděného extremistického rabína Meira Kahana, kteří se netají svými rasistickými protiarabskými názory.

Na své stránce www.defendisrael.net se skupina hlásí k "ochraně Židů v Izraeli před teroristickými útoky" a za svou hlavní chloubu označuje několik desítek psů, které cvičí ke strážní službě i k vyhledávání výbušnin.

Některé své aktivity extremisté, přijíždějící často "do služby" ze Spojených států, koordinují s vládními silami; armáda ale tvrdí, že šlo vždy o operace na ochranu osad, a nikoli mimo ně či při zadržování Palestinců na silnicích.

"Jsou to fanatici, kteří by šli i proti armádě"

Vojenský rozhlas uvedl, že K-9 na důležité křižovatce Tappuah čas od času dokonce s hrozbami vytlačila hlídkující vojáky a začala sama vykonávat jejich činnost. "Jsou to fanatici, kteří by své psy a zbraně neváhali použít ani proti vojákům," řekl nedávno opoziční poslanec Ran Cohen. "To je v demokratickém státě nemyslitelné."

Šéf Židovské legie Jekutiel Ben Ja'akov listu The Jerusalem Post řekl, že je vyšetřováním "velmi znechucen". "Kdokoliv, kdo se nám snaží bránit v činnosti, je spolupachatelem vrahů," prohlásil s tím, že armáda popírá spolupráci s K-9 proto, že ji to staví do trapné pozice, že sama neumí ochránit Židy. "Jeden náš pes vydá za 20 vojáků," dodal Ben Ja'akov.

Právní expert Moše Negbi připomněl, že za činnost v podobných milicích hrozí v Izraeli až sedmiletý trest. Jak řekl Izraelskému rozhlasu, nemyslí si ale, že se K-9 nakonec nějakého postihu dostane, neboť úřady jsou podle něj vůči židovským extremistům shovívané i v případech, kdy fyzicky napadnou příslušníky armády.