Nákaza je podle generální tajemnice WHO Margaret Chanové „mimořádnou událostí“, která si vyžaduje koordinovanou akci mezinárodního společenství.

„Vyhlašuji, že nedávné případy mikrocefalie a dalších neurologických abnormalit hlášené z Latinské Ameriky po podobném výskytu ve Francouzské Polynésii v roce 2014 představují krizový stav,“ prohlásila v pondělí Chanová.

Podle ní je prioritou ochránit těhotné ženy a jejich děti a urychleně zajistit, aby tropičtí komáři nákazu dál nerozšiřovali. Proti viru zika v současnosti neexistuje vakcína nebo jiný lék a jedinou účinnou ochranou je vyhnutí se štípnutí od komára druhu Aedes aegypti.

WHO už dříve varovala, že se virus zika zřejmě rozšíří po celém světě. Odborníci jeho výskyt zaznamenali už ve dvou desítkách zemí. Většinou se jedná o lehčí případy. U zhruba 4000 novorozenců v Brazílii však lékaři zjistili vývojové poruchy mozku.

Virus zika vyvolává několikadenní horečky. Velkým nebezpečím je ale zřejmě pro lidské plody, neboť se nákaza spojuje s nedostatečným vývinem mozku. Skutečný vliv viru na vývin mozku zatím ale nebyl prokázán.