Na tiskové konferenci položil americký generál řečnickou otázku: "Chcete vědět více? My nevíme, protože jsme zjistili, že o nich nebyly vedeny záznamy. Jde to obtížně dokumentovat."

Vyšetřován bude i plukovník rozvědky

Podle výpovědi dalšího generála Gerge Faye může být obviněn i plukovník Thomas Pappas , který velel 205. brigádě vojenské rozvědky ve věznici. "Týrání je drsné slovo, ale bohužel bylo v některých okamžicích na místě," přiznal Fay na brífinku o vyšetřování možného zapojení příslušníků vojenských zpravodajských služeb na mučení.

"Poučili jsme se, že byli velitelé, kteří věděli o zneužívání, věděli více a nic nedělali,"  komentoval to Kern. "Objevili jsme případy, kde se skutečně vězni mučili, našli se případy vážného zneužívání a ztráty morálních hodnot," dodal.

Rozvědka požadovala mučení

Z 29 lidí, kteří budou dále vyšetřováni, je 23 příslušníků armády, čtyři jejich civilní zaměstnanci a dva zdravotníci. Vojáci byli většinou příslušníky 205. brigády vojenské rozvědky, která vyslýchala vězně. Ve zprávě armádních vyšetřovatelů se konstatuje, že příslušníci brigády mezi 25. červencem 2003 a 6. únorem 2004 vězně mučili a požadovali na vojenské policii, aby je zneužívala. Na zneužívání se podíleli i tři vojenští policisté z 327 jednotky vojenské policie a záložník, který strážil cely.

Na podíl vojenské rozvědky při mučení upozorňovala velitelka policejní brigády dohlížející na věznici Abú Ghrajb Janis Karpinská. Ta byla obviněna z chyb ve velení a suspendována v květnu po vypuknutí aféry.