Roberts svůj plán předloží Bílému domu oficiálně v pondělí. Podle BBC obsahuje následující kroky. CIA by se rozdělila. Ze třech hlavní oddělení vědeckotechnického, operačního a zpravodajského by vznikly tři samostatné agentury. Ty by spadaly pod nově zřízené Národní ředitelství zpravodajských služeb. Také Pentagon by se vzdal kontroly nad svými třemi svými největšími zpravodajskými odděleními, jež by opět řídilo Národní ředitelství, které by mělo také mít omezený vliv na ministerstva energetiky, financí, domácí bezpečnosti a obrany.

Robert se svou iniciativou přichází teď, neboť se obává, že Bílý dům před prezidentskými volbami nezareaguje adekvátně na doporučení komise vyšetřující atentáty z 11. září a po volbách se na požadavky zapomene.

Senátor Roberts uvedl, že má podporu osmi z devíti republikánů ve výboru Ideu však zatím nekonzultoval ani s demokraty, kteří ji však většinou přijali, ani s Bílým dome. Sám tvrdí, že nejde o zákoník vytesaný do kamene: "Když někdo bude chtít udělat změny, jsem na ně připraven."