Text zveřejnila oficiální Korejská ústřední tisková kancelář (KCNA). Uvádí se v něm, že Bush nenávistně pomlouval Pchjongjang: "To jasně dokazuje, že KLDR měla pravdu, když tvrdí, že (Bush) je politický hlupák bez základní lidské morálky a zlý muž... Bush je vysmíván a odsuzován jako idiot, ignorant, zabiják a tyran, který zastiňuje Hitlera."

Korejské ministerstvo reagovalo na prohlášené amerického prezidenta Bushe, který minulou středu označil severokorejského předáka Kim Čong-ila za tyrana. Ve Wisconsinu řekl k plánované nadcházející schůzce o jaderných zbraních na Korejském poloostrově: "Cítím, že je důležité zaangažovat i další státy, jako je Čína, Japonsko, Jižní Korea a Rusko, aby pět zemí řeklo tyranovi v Severní Koreji - odzbroj, odzbroj."

Jednání se v nedohlednu

Představitelé obou Korejí, USA, Ruska, Číny a Japonska uspořádali již tři kola dialogu zaměřeného na ukončení severokorejského jaderného zbrojního programu, aniž by však dospěli ke konkrétním výsledkům. Otázka konání dalšího kola jednání zůstává otevřena poté, co Pchjongjang nedávno prohlásil, že vzhledem k nepřátelským projevům ze strany USA se nezúčastní pracovní schůzky, jež by měla být přípravou na další etapu rozhovorů na vysoké úrovni.

Severní Korea přitom na začátku srpna odřekla rozhovory na nejvyšší úrovni s Jižní Koreou v reakci na to, že Soul přepravil do země letecky na 500 uprchlíků z KLDR, kteří se přes Čínu dostali do nejmenované třetí země - zřejmě Vietnamu [celá zpráva].

Diplomaté poznamenávají, že Pchjongjang často zvyšuje svůj kritický hlas před jednáními. Někteří pozorovatelé soudí, že konfrontace mezi KLDR a USA poleví až po amerických prezidentských volbách 2. listopadu. Do té doby Bush, který usiluje o druhý čtyřletý mandát, nezmírní kritiku vůči Severní Koreji.

Společné cvičení USA a Jižní Koreje

USA a Jižní Korea v pondělí zahájily dvanáctidenní vojenské cvičení Ulchi Focus Lens, které má prověřit připravenost obou armád na případný vojenský konflikt na Korejském poloostrově. Cvičení je především počítačovou simulací válečných operací. Podobné manévry se uskutečňují pravidelně od roku 1976. Letos se jich účastní jen "malý" počet amerických jednotek z Japonska, ostrova Guam a Spojených států.

Manévry již dříve ostře odsoudil Pchjongjang, který v něm vidí přípravu na útok na KLDR. Minulý týden prohlásil, že chystané cvičení je překážkou pro další kolo šestistranných rozhovorů o jadernm programu KLDR. Manévry podle Pchjongjangu nutí zemi "kvalitativně i kvantitativně" posílit vlastní zbrojní arzenál.