Plate ve svém odhadu vychází z informací, které má ministerstvo vnitra od úředníků, kteří se starají o registraci běženců přicházejících do Německa a se všemi přicházejí do kontaktu. Přesné statistiky o tom, kolik lidí se za Syřany vydává a odkud skutečně pocházejí, podle mluvčího nejsou k dispozici.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Německý Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) v srpnu vydal vnitřní směrnici, kterou umožnil, aby německé úřady přímo rozhodovaly o udělení azylu Syřanům, i když tito lidé nevstoupili na území Evropské unie v Německu. Vzhledem k trvající válce v Sýrii přitom mají Syřané velkou šanci azyl v Německu získat.

Po zveřejnění vnitřní směrnice BAMF mnoho běženců, kteří se do té doby zdržovali v Maďarsku, získalo dojem, že je Německo automaticky přijme. Tisíce se jich v následujících týdnech přesunuly vlakem přes Rakousko do Bavorska.

Bavorští představitelé kvůli tomu kritizovali vládu kancléřky Angely Merkelové, která podle nich svým postupem vyvolala chaos a dostala Německo do situace, kdy příchod běženců jen obtížně zvládá.