Pro Cháveze se vyslovilo 58 procent voličů, tedy nejméně tolik než ve volbách v roce 2000, kdy se do funkce dostal. To bylo podmínkou pro setrvání v úřadu. V čele země teď bude do roku 2007.

O mimořádné referendum byl ve Venezuele mimořádný zájem. Hlasování dokonce muselo být o čtyři hodiny prodlouženo. Během hlasování se strhly nepokoje a skupina mužů zastřelila jednu osobu, která čekala ve frontě před volební místností. Deset dalších bylo zraněno.

Příliš podporuje chudé

Referendum si prostřednictvím podpisové akce vynutila opozice označující prezidenta za populistu a kritizující hospodářskou recesi, vysokou inflaci a stoupající nezaměstnanost.

Chávezovi stoupenci argumentují tím, že prezident pečuje o nejchudší, realizuje politiku sociálních podpor a klade důraz na školství a zdravotnictví.

Referendum znepokojuje zahraniční dovozce a zpracovatele ropy, kteří se již potýkají se zvýšením ceny na více jak 46 dolarů za barel. Chávez totiž varoval, že je jedinou zárukou dodávek ropy do USA a dalších zemí a že v případě své prohry nejspíš stoupne cena za barel až na sto dolarů. [celá zpráva]