"Nejslavnější bruselský lupič" Nordine Benallal měl od svých sotva 25 let podle verdiktu různých soudů strávit příští půl století ve vězení - za 99 různých trestných činů, což je také belgický rekord. Ještě než ho spravedlnost stačila odsoudit za všechny zločiny, podařilo se mu 8. srpna ve vězení v Nivelle přepilovat dvoje mříže a uprchnout po laně.

O páteční noci Benallalovi a jeho komplici na útěku zkřížila cestu v bruselské čtvrti Molenbeek dvoučlenná policejní hlídka, která začala sledovat podezřelé auto Opel Corsa s uprchlíky. Když se vůz pokusil uniknout, policisté zapnuli majáček a auto zastavili.

Vzápětí oba podezřelí z vozu vyskočili a začali utíkat. Policisté vyrazili za nimi, ale pak zazněly výstřely a kulky zasáhly oba strážce zákona. Zločinci zmizeli. Dvacítka policistů, kteří na místo dorazili o pár minut později, už na jejich stopu nenarazila.

Podařilo se jim jen zatknout muže, který mezitím usedl za volant opuštěného opla. Jak se však posléze vyjasnilo, nejednalo se o dalšího komplice, ale o manžela ženy, které opel patří.

Neměli neprůstřelné vesty

Podle jeho vyprávění, kterému vyšetřovatelé uvěřili, o několik hodin dříve Benallal vtrhl do auta, které žena řídila, a výhružkami ji přiměl, aby jej zavezla k sobě domu, kde se k uprchlíkovi připojil jeho komplic. Při odchodu pak manželům pohrozili smrtí, pokud je prozradí. Ti pak zaslechli výstřely, šli se podívat, co se stalo, žena poskytla pomoc zraněným policistům a muž se poohlédl po autu.

Na místě činu zůstala jen hromádka nábojnic běžné ráže devět milimetrů, které podle listu La Derniere Heure vystřelil Benallal ze své oblíbené zbraně, samopalu Škorpión CZ 91, upravené kvůli větší účinnosti z dřívější ráže 7,65 mm na "devítkový" kalibr. Policisté nebyli vybaveni neprůstřelnými vestami.

"Škorpión je obávaná zbraň české konstrukce, lehký samopal, který dokáže velice účinně střílet na 150 metrů s ramenní opěrkou, anebo na 50 metrů z ruky. Používají jej nejen speciální vojenské a policejní jednotky na celém světě, ale rovněž si jej oblíbilo podsvětí. Není divu, že síly gangsterů a policistů při přestřelce nebyly vyvážené," poznamenává deník.