Podle tiskové agentury Reuters se v době neštěstí pokoušelo na vrchol dostat více skupin horolezců, celkem asi 50 lidí.

Záchranáři se nyní snaží vyprostit blíže neurčený počet osob. Nevylučují, že počet mrtvých může ještě vzrůstat. Podle ITAR-TASS je nezvěstných šest. Mezi nimi je prý Čech, tři Ukrajinci a dva Rusové.

Údaje o obětech se zatím rozcházejí. Některé zdroje z místa uvádějí, že mezi mrtvými jsou čtyři Češi a jeden Rus. Dva lidé měli být navíc těžce zraněni, dvanáct lehce. Mnozí už jsou v bezpečí v základním táboře ve výšce čtyř tisíc metrů.

Horolezci začali stoupat na vrchol údajně 1. srpna. Vedl je "zkušený alpinista". Lavina je zasypala v momentě, kdy se přesunovali z jednoho tábora do druhého.

Konzulova pomoc

První verze vyšetřování nasvědčuje tomu, že masa sněhu, ledu a kamení zasáhla jen česko - ruskou skupinu.

Záchranné práce ztěžuje vedle nepříliš dobrého počasí také špatně přístupný terén. Na místo se lze dostat jen letecky.

Podle zpráv Radiožurnálu do oblasti směřuje český honorární konzul Igor Oniščenko, který bude hledat řešení, jak nejlépe postiženým a jejich rodinám pomoci.

Čest horolezců

Zdolání Chan Tengri (v překladu Král duchů) v pohoří Ťan-Šan patřilo kdysi ke cti sovětských horolezců. Hora, třetí nejvyšší v zemi, je vysoká 6 995 metrů.

Kyrgyzstán, který je z 90 procent pokryt horami, se snaží turismus v oblasti podporovat, mimo jiné výstavbou silnic v dosud nepřístupných regiónech. Z pohledu státní kasy totiž cizinci představují vítaný zdroj příjmu valut.