Podle agentury AP dnešní skupina čítá 227 osob. Soulské orgány opět s odvoláním na bezpečnostní důvody nesdělily, ze které asijské země letadlo s uprchlíky přiletělo. Uvedly, že lidé ze své vlasti utekli do Číny, odkud se dostali do nejmenované třetí země v jihovýchodní Asii. Z obav, že je vrátí do Číny, Soul zařídil přepravu do Jižní Koreje. Údajně touto zemí měl být Vietnam. O přepravě Soul jednal už od května.

Po příletu čekal uprchlíky výslech, který měl odhalit, zda se mezi nimi nenacházejí špióni Z letiště byli uprchlíci převezeni v neoznačených autobusech. Nejprve je čekají kurzy, aby se přizpůsobili životu v zemi s odlišným společenským zřízením. Mnozí z nich se obávají o osud svých rodin, měli strach, že je čeká perzekuce.

Uprchlíků z KLDR přibývá

Počet uprchlíků z Severní Koreje v posledních letech vzrůstá, jestliže v roce 2000 jich bylo 312, o rok později už 583. V roce 2002 překročil jejich počet o 140 tisícovku. Loni jich bylo 1285 a v první polovině letošního roku ještě před příletem obou velkých skupin už 760.

Od konce Korejské války, v roce 1953 do Jižní Koreje přeběhlo více než 5000 osob. Soul údajně podněcuje severokorejské občany k útěku, vzhledem ke zlepšujícím se vztahům s KLDR však o tom nehovoří.