"USA jsou proti jakýmkoliv dodávkám zbraní do Súdánu, jenž je státem sponzorujícím terorismus. Na jakékoliv dodávky bojového zařízení do takových zemí se podle amerických zákonů vztahují obchodní sankce," citoval mluvčího ruský list.

Děje se tak v době, kdy řada západních zemí vyvíjí tlak na OSN, aby situaci v súdánském Dárfúru, kde dochází k systematickému terorizování černošského obyvatelstva arabskými milicemi podporovanými vládními silami, označila za genocidu.

Americká administrativa již uvedla, že bude zvažovat i možnost jednostranného zásahu v případě, že by selhalo úsilí OSN.

Do Dárfúru je podle agentury AFP připravena vyslat 5000 mužů také Británie.

Nová jednání

Podle OSN jsou ve snaze zabránit humanitární katastrofě připraveni zahájit nová jednání s chartúmskou vládou dvě povstalecké organizace dárfúrských černochů - Hnutí za spravedlnost a rovnost (JEM) a Súdánské osvobozenecké hnutí/armáda (SLM/A).

Ty vyhlásily Chartúmu v únoru 2003 boj právě kvůli tomu, že vláda údajně přehlíží problémy regionu a podporuje arabské milice Džandžavíd v útocích proti tamnímu černošskému obyvatelstvu.