"Je nebezpečí, že extremisté zasáhnou nejcitlivější místa v naději, že řetězová reakce zničí mírový proces," řekl televizi ministr pro vnitřní bezpečnost Cachi Hanegbi.

Může prý jít i o sebevražednou leteckou akci

Odborníci řadí k těmto místům zejména Skalní dóm a mešitu al-Aksá na Chrámové hoře. Protože však jde o silně střežené lokality, nevylučují, že se je Židé pokusí napadnout důmyslněji: sebevražedným letem ultralehkého stroje do velkého shromáždění muslimů nebo vysláním bezpilotního letadla do zdí Skalního dómu. Ve hře je podle bezpečnostních zdrojů i atentát na představitele Muslimské nadace, která posvátný okrsek spravuje.

Podle expertů nemusí být hlavním cílem těchto teroristických útoků zabít co nejvíce Arabů, ale vyprovokovat násilí, jež by zmařilo vyřešení izraelsko-palestinského konfliktu. "Cítíme, že hrozba vůči Chrámové hoře ze strany extrémních a fanatických židovských kruhů v posledních měsících a zejména týdnech výrazně vzrostla," prohlásil Hanegbi.

Izraelská bezpečnost se však obává i toho, že židovští teroristé ve snaze zmařit očekávané vrácení pásma Gazy pod arabskou správu mohou zaútočit i na činitele samotného Izraele. V listopadu 1995 takto židovský radikál Jigal Amir zavraždil premiéra Jicchaka Rabina.

Desítky Židů "aktivně čekají" na Šaronovu smrt

Šéf tajné služby pro vnitřní bezpečnost Šin Bet Avi Dichter minulé úterý před členy bezpečnostního výboru Knesetu řekl, že 150 až 200 Židů - většinou obyvatel osad na okupovaných územích - "aktivně čeká" na smrt premiéra Ariela Šarona, který stažení prosazuje.

Mezi odborníky a politiky se rozhořela diskuse, zda by tito lidé neměli být "preventivně" uvězněni, jako to Izrael standardně činí v případě stovek Arabů, pokud je shledá nebezpečnými. Když se totiž poslanec za Stranu Práce Chaim Ramon Dichtera zeptal, zda by byli tito lidé vzati do "administrativní vazby", pokud by nešlo o Židy ale o Palestince, šéf Šin Bet podle deníku Ha"arec odpověděl: "Beze sporu."