Památné obřady se konají na 300 místech po celé zemi. Někteří se plavili na místo katastrofy a rozhazovali tam květiny za oběti. „Mám zlomené srdce. V takové studené vodě, přemýšlím, jaká jí musela být zima,“ citovala BBC matku jedné zemřelé studentky.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Právě na popud pozůstalých se politici rozhodli vrak vyzdvihnout a vyšetřit příčinu potopení.

Podle médií se většina pozůstalých odmítla s prezidentkou setkat. Katastrofa vyvolala celonárodní rozhořčení, kritiku bezpečnostních norem a záchranných prací.

Trajekt měl být přetížený a nezákonně přestavěný. Posádka věděla, že se loď potopí, opustila ji a cestující tam nechala. Kapitán byl odsouzen na 36 let vězení.

Prezidentka Jižní Koreji Pak Kun-hje před portréty obětí z trajektu Sewol

Prezidentka Jižní Koreje Pak Kun-hje (druhá zprava) před portréty obětí z trajektu Sewol.

FOTO: Lee Jeong-ryong, ČTK/AP

Premiéra zahnali

Už ráno se do oblasti nehody vypravil premiér I Wan-ku, ale zahnali ho příbuzní obětí protestující proti neuspokojivému způsobu, jakým podle nich vláda katastrofu zvládla.

Památný oltář obětí z trajektu Sewol v Soulu

Památný oltář obětí z trajektu Sewol v Soulu.

FOTO: Ahn Young-joon, ČTK/AP

Podpory se příbuzným dostalo od parlamentu, když poslanci Národního shromáždění schválili rezoluci vyzývající vládu, aby zajistila vyzvednutí vraku z mořského dna, jak žádají pozůstalí. „Je to cesta k uzdravení mysli obětí, přeživších a pozůstalých rodin... stejně jako všech ostatních občanů,“ cituje poslance BBC.

Vyzdvižení vraku by mohlo trvat až rok a půl a náklady se dohadují na 3,5 miliardy korun.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Záchranáři zasahují na potápějícím se trajektu. Zdroj: Reuters

Zatímco bezprostředně po potopení trajektu ovládl zemi všeobecný šok a smutek, první výročí jedné z nejhorších katastrof v zemi přináší mnohem komplikovanější emoce.

Krom smutku a hněvu se přidává i frustrace mnoha Jihokorejců z vlastní vlády. Někteří lidé uvádějí, že už jsou z neustálého soustředění pozornosti na nehodu trajektu Sewol unavení.

Lidé si připomínají rok od potopení trajektu Sewol v Jižní Koreji. Během vzpomínkové akce vypustili balónky.

Lidé si připomínají rok od potopení trajektu Sewol v Jižní Koreji. Během vzpomínkové akce vypustili balónky.

FOTO: Park Chul-hong, ČTK/AP