Tokio chce zabít téměř 3000 plejtváků malých, což je skoro pětinásobek celkového počtu velryb, které v současnosti ročně chytá pro vědecké účely. Tržní cena úlovku by dosáhla 300 miliónů dolarů (asi 9 mld. Kč).

Japonské úřady tvrdí, že toto množství představuje pouze 0,05 procenta populace plejtváků malých. Těch by nyní mělo být na světě šest miliónů. IWC v roce 1990 přitom stanovila jejich stav na pouhých 760 tisíc.

Japonsko loví pro vědecké účely kromě plejtváka malého i plejtváka sejvala, plejtváka Brydeova a vorvaně. O obnovu komerčního lovu však v poslední době neusilovalo.

Podle některých zdrojů Tokio nemá ve skutečnosti o komerční lov zájem, ale chce si najít záminku, aby mohlo vystoupit z IWC. Je totiž téměř jisté, že organizace jeho požadavek odmítne - souhlasit by s ním totiž musely tři čtvrtiny členů IWC. Nespokojené Japonsko chce podle neoficiálních informací organizaci opustit do roku 2006.

Mezinárodní velrybářská komise dnes také vyzvala k ochraně šedé velryby, jejíž poslední exempláře jsou ohroženy těžbou ropy podél ruského ostrova Sachalin. V oblasti severozápadního Tichomoří jich žije už jen několik stovek.