"Šaron byl špatně pochopen. Uvedl, že místo francouzských Židů, ale i Židů kdekoli na světě, je v Izraeli," řekl mluvčí izraelské vlády Avi Pazner francouzskému rozhlasu.

Premiér se podle něho vyslovil "v kontextu svého stanoviska, že místo Židů je v Izraeli".

Mluvčí podotkl, že ministerský předseda mluvil příznivě o úsilí francouzské vlády při potírání antisemitismu. Rozhodně se prý nechtěl nikoho z tamních čelních politiků dotknout.

Protesty tisku i Židů

"Všichni víme, že situace Židů ve Francii je obtížná..., ale přilévat tímto způsobem olej do ohně je nepřijatelné," řekl člen výkonného výboru rady židovských institucí ve Francii (Crif) Richard Prasquier.

Ani podle Haima Korsii, blízkého spolupracovníka velkého rabína Francie Josepha Sitruka, odchod Židů z Francie "není na pořadu dne".

List Le Figaro označuje Šaronova slova za "dvojnásobně nedůstojná, protože Francie není antisemitská a protože Šaron ví, že Francie není antisemitská".

Deník píše, že antisemitismus je ve všech ohledech záležitost menšin, a uvádí: "Ve skutečnosti chce Šaron zbavit legitimity tu Francii, která dál brání Jásira Arafata."

Napjaté vztahy obou zemí

Šaron v neděli vyzval francouzské Židy, aby kvůli antisemitismu okamžitě emigrovali do Izraele. Francouzské ministerstvo zahraničních věcí v reakci dalo jednoznačně najevo, že tyto výroky považuje za urážlivé. Požádalo Šarona o okamžitou omluvu. [celá zpráva]

Vztahy mezi Francií a Izraelem tradičně nejsou srdečné, protože Izrael se domnívá, že Paříž straní v blízkovýchodním konfliktu Palestincům.