Prezidentu Vladimiru Putinovi se nedaří držet si oligarchy od těla, prohlásil například Chlebnikov.

"Úzký okruh lidí stále disponuje obrovskou ekonomickou silou, a podobně jako dřív mají tito lidé exkluzívní možnosti vlivu na státní politiku," dodal.

"Sibněfť je jako Jukos"

Přesto však podle Chlebnikova neovládají prezidenta do té míry, jako tomu bylo v 90. letech. "Nyní hovoříme spíše o přátelích, o šéfech společností Gazprom, Lukoil, Surgutněftěgaz, Severstal.

Všichni sdílejí podobné názory a ideologii, a hřejí se na výsluní přátelských vztahů s prezidentem," shrnul Chlebnikov.

"Vemte si kupříkladu (dvě největší ropné společnosti) Sibněfť a Jukos. Ve všech bodech, z nichž je Jukos obviňován - daňové úniky, politické zájmy, slabý patriotismus - se Sibněfť chovala ještě mnohem hůř. Jenže Sibněfť pod patronátem Kremlu jen "kvete", zatímco Jukos úřady začínají kus po kuse rozebírat," dodal.

"Nevylučuji, že prokuratura má podklady, aby zahájila trestní řízení proti Jukosu, potažmo Chodorkovskému. Proč ale na jednoho oligarchu nekompromisní ruka zákona dosáhne, a na jiného ne?" zeptal se Chlebnikov.

Pro smrt přijel do Ruska 

Podle šéfa ruského Forbesu "je sice správné, že si stát upevňuje přirozenou autoritu, řítí se ale do extrému, kdy se začíná vměšovat úplně do všeho.

Není vyloučeno, že brzy se jako největší hrozbou pro Rusko ukáží být nikoliv oligarchové, ale přílišná moc úředníků, zneužívajících zákonů podle svých představ," podotkl.

Paul Klebnikov se narodil v Americe v rodině ruských emigrantů, v posledních letech ale působil v Rusku a publikoval pod původním jménem rodiny jako Pavel Chlebnikov.

Ruskými oligarchy se zabýval již od poloviny 90. let, později také vydal knihu "Kmotr Kremlu" o Borisi Berezovském, kvůli které čelil žalobě.

Za vraždou je možná "zlatá stovka"

První číslo ruské verze časopisu Forbes vyšlo pod vedením Chlebnikova letos v dubnu. Rozruch ale vyvolal až seznam stovky nejbohatších Rusů publikovaný v květnu.

Při jeho sestavování se podle zdroje z redakce časopisu, citovaného Izvěstijami, nepoužívaly jen oficiálně přístupné informace, ale například i rozhovory pořízené s podnikateli, již měli na seznamu figurovat, aniž by jim byl sdělen hlavní důvod zájmu o jejich osobu, či "tipy" od konkurence.

Právě publikace "zlaté stovky" je podle jedné z vyšetřovacích verzí možnou příčinou vraždy Chlebnikova, který se na přípravě čísla aktivně podílel.

K pravděpodobné vraždě na zakázku kvůli svým profesním ambicím se přiklání i redakce Forbesu, z jejíhož článku připraveného do příštího čísla 26. července citovala agentura RIA-Novosti.

"Jeho novinářská práce vyvolávala bouřlivé emoce. Nyní, krátce po jeho smrti, se lze jen dohadovat, koho přiměla k vraždě," napsal ve svém článku vydavatel celosvětové mutace časopisu Tim Ferguson.