Hlavní obsah

Za útok kyselinou Íránec přišel o oko

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Teherán

Za útok kyselinou byl za trest zbaven jednoho oka nejmenovaný Íránec. Odsouzen byl ke ztrátě obou očí, ale oběť požádala o odklad dokonání rozsudku. Během půlroční lhůty si tak odsouzený může zrak ještě částečně zachránit, pokud se poškozenému muži omluví.

Foto: Heinz-peter Bader, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Podle britského deníku The Guardian jde o první známý případ, kdy byl v Íránu podobný rozsudek na základě islámského práva šaría a doslovného uplatnění zásady „oko za oko” skutečně vykonán. Ochránci lidských práv mimořádně tvrdý trest odsuzují.

Nejmenovaný usvědčený kyselinový útočník byl ve věznici v íránském městě Karadž v úterý nejdřív uveden do stavu bezvědomí. Následně mu lékaři vyjmuli levé oko, informoval íránský deník Hamšahrí.

Muž byl uznán vinným z chrstnutí kyseliny do tváře jiného nejmenovaného muže, který následně oslepl. Jeho obličej je doživotně znetvořen. Čin se stal před pěti lety. Pachatel byl nakonec odsouzen k úplnému oslepení, zaplacení pokuty a desetiletému vězení.

Poslední slovo má oběť

Ačkoli byl muž odsouzen k úplnému oslepení, poslední slovo ve vykonání trestu měla v souladu s íránskou legislativou oběť. A ta se na poslední chvíli rozhodla odložit odejmutí pravého oka odsouzeného o šest měsíců. Během této doby může odsouzenec poškozeného poprosit o odpuštění, a zbylé oko si tak zachránit.

Obhájci lidských práv vykonaný trest odsuzují jako příliš krutý, nehumánní a šokující. „Oslepování je podle mezinárodního práva zcela zakázané, stejně jako kamenování, bičování, amputace a jiné formy tělesných trestů obsažených v íránském trestním zákoníku, a nesmí být za žádných okolností prováděno,” řekla listu The Guardian Raha Bahrajníová z organizace Amnesty International.

Islámské právo šaría tresty typu „oko za oko” umožňuje, ale také radí ke slitování. Podle íránské legislativy mají v takových případech poslední slovo rodiny obětí, které mohou vykonání trestu kdykoli zastavit.

V Íránu už bylo v minulosti k oslepení odsouzeno několik kyselinových útočníků, ale v předchozích případech rozsudky podle dostupných informací nebyly vykonány.

Reklama

Výběr článků

Načítám