Přibližně tři desítky děti uhořely, ostatní zahynuly v tlačenici, když se snažily uprchnout  z ohnivého pekla. Oheň, který zažehl zkrat v kuchyni, kde se právě připravovalo jídlo, se v třípatrové budově ze slámy a dřeva šířil neuvěřitelně rychle. Podle oficiálních zdrojů se podařilo utéci asi 700 školáků.

Zatčeni majitelé školy a jeji ředitelka

Rozzuření obyvatelé a příbuzní obětí obrátili svůj hněv proti učitelům a obvinili je, že uprchli ze školní budovy, v níž zanechali bez pomoci některé své svěřence.

Policie zatkla tři členy rodiny, která školu vlastnila a provozovala, včetně ředitelky. Zadržela rovněž kuchaře a podnikatele, který poskytoval stravování.

Současně byli odvoláni tři školní inspektoři. Podle stavebních a požárních předpisů nesmějí mít školní budovy v Tamilnádu střechy z hořlavých materiálů, jako je sláma, palmové listí nebo vlákna z kokosových ořechů. Na dvě takovýchto škol bylo okamžitě uzavřeno.

Do Kumbakonamu přicestovala předsedkyně vládního Indického národního kongresu Sonia Gándhíová, aby se tu setkala s rodinnými příslušníky dětí, které zahynuly. Vláda podle jejích slov vyčlenila 10 milionů rupií (217.000 dolarů) na pomoc rodinám obětí a pět milionů rupií na projekt protipožární bezpečnosti.

Návrat pro učebnice stál chlapce života

"Měla jsem dvě ruce. Bůh jednu zachránil, ale o druhou jsem přišla," naříkala matka, jejíž osmiletá dcerka přežila, zatímco desetiletý syn zahynul v plamenech.

Muž, který ztratil osmiletého syna, není k utišení. Ztratil syna Lakšmana, jeho dvojče zemřelo při narození: "Můj synek měl jen několik podlitin na nohách, ale jinak byl v pořádku. Několik následujících hodin jsem pendloval mezi nemocnicí a školou v domnění, že pokud jde o mou rodinu, všechno je v pořádku. Když jsem se v noci vrátil domů, zjistil jsem, že můj chlapeček je pryč. Běžel jsem ke škole a někdo mi tam řekl, že se Lakšman vrátil pro knížky."