Na otázku novinářů týkající se stalinských represí předseda ruských komunistů odpověděl, že šlo o "chyby, které strana ve své době zhodnotila, a udělal vše pro to, aby se neopakovaly". Přihlížející stoupenci komunistů reagovali na dotazy novinářů urážlivými výkřiky a výhružkami.

Stalinovo úmrtí si v jeho rodišti v gruzínském Gori připomněli také členové KS Gruzie. Jejich předseda Pantělejmon Georgadze prohlásil, že "velkého Stalina, vůdce národů, zradili nejen za jeho života, ale i po smrti falešní komunisté, jako (někdejší sovětský prezident) Michail Gorbačov či (bývalý ministr zahraničí) Eduard Ševardnadze.

Stalinův pravnuk žádá o azyl v USA

Stalinova rodina žije v ústraní v Gruzii, která je dnes nezávislým státem. Rozhořčení Stalinových obdivovatelů však vyvolal diktátorův pravnuk Vissarion Džugašvili (37), který právě v minulých dnech požádal o politický azyl v USA.

Podle listu Komsomolskaja pravda Džugašvili mladší, který je vnukem nejstaršího Stalinova syna Jakova, přijel do USA jako turista a bydlel u svého přítele v New Yorku. Nyní mu ale končí turistické vízum a pobyt v USA si rozhodl prodloužit. Žádost o azyl zdůvodnil tím, že v Tbilisi, kde bydlel s manželkou a dvěma syny, je pronásledován a fyzicky ohrožován. Jednou prý byl dokonce zbit před svým domem. Domnívá se, že důvodem jeho potíží v je skutečnost, že pochází ze Stalinovy rodiny.

Gruzie je na Stalina pyšná

Gruzínská společnost Stalin uvedla, že mluvit o politickém pronásledování je nesmysl, "neboť absolutní většina Gruzínů je pyšná na svého velkého rodáka, který sehrál významnou úlohu v dějinách lidstva". Vissarion si podle členů společnosti chce emigrací pouze řešit své ekonomické problémy.

Džugašviliho otec ale deníku Děň svěřil, že Vissarion odjel před třemi měsíci do USA, aby si tam přivydělal jako "opravář lustrů". V budoucnu tam však chce pracovat jako filmař, což v Gruzii dělat nemohl. Manželka Nana se dvěma dětmi za ním chce přijet, jakmile budou vyřízeny formality.

Amerika Rusy láká

V USA již žije Stalinova dcera Světlana Alilujevová, která emigrovala ještě za sovětských časů. Vissarion řekl, že se s ní nezná a neviděl ji. Usadil se tam také syn dalšího sovětského státníka Nikity Chruščova 67letý Sergej, jehož otec odhalil Stalinův kult osobnosti.