Téměř celý řecký kabinet, který byl jmenován minulý týden, přijal módní styl čtyřicetiletého premiéra Alexise Tsiprase. Ten vytrvale odmítá nosit kravatu, i když si jinak na sebe bere oblek.

Šéf Evropského parlamentu Martin Schulz pobaveně zatřásl Tsiprasovým otevřeným límcem, když byl minulý týden v Aténách přijat jako první z vysokých zahraničních představitelů.

Francouzský ministr financí Michel Sapin udělal podobné gesto o víkendu v Paříži, když s úsměvem uchopil široký pruhovaný šátek řeckého státního tajemníka pro finanční vztahy s EU Euklida Tsakalotose a přetáhl si ho přes krk a rameno.

 Italský premiér daroval Tsiprasovi kravatu

Italský premiér Matteo Renzi zašel ještě dál, když v úterý Tsiprasovi daroval kravatu. Řecký premiér údajně před vítěznými volbami slíbil, že si kravatu uváže, když dosáhne revize řeckých dluhů.

Italský premiér Matteo Renzi dal Tsiprasovi jako dárek kravatu.

Italský premiér Matteo Renzi daroval Tsiprasovi kravatu.

FOTO: Remo Casilli, Reuters

„Chceme podat Řecku pomocnou ruku, což neznamená, že vždy souhlasíme s tím, co říkáte. Ale jsme si jisti, že se Řecko dostane z krize, a když se to stane, rádi bychom, aby (řecký) premiér nosil italskou kravatu,” řekl Renzi, čímž vyvolal pobavený smích v řecké delegaci.

Pozdvižení vzbudila ovšem minulý týden i řecká vládní politička Zoi Konstantopuluová, která je navržena do čela parlamentu a jež se objevila na slavnostní přísaze v kanárkově žlutém kabátu v kombinaci s fuchsiovými kalhotami.

Zdaleka nejvýraznějším módním průkopníkem je ovšem v Řecku ministr financí Janis Varufakis. Tomuto třiapadesátiletému aktivnímu blogerovi s ostrým jazykem, kterého někteří viní až z arogance, se dostává v Řecku věhlasu takřka rockové hvězdy. A to jak díky oblékání ve volnočasovém stylu, tak kvůli původně konfrontačnímu stylu vůči věřitelům.

Varufakis jezdí na jednání na motorce s batohem na zádech. Nikdy nenosí kravatu, nikdy si nezastrčí košili do kalhot, často nosí sako s límcem nahoru a stále si nechává ruku v kapse, když se zdraví se zahraničními představiteli.

Řecký ministr financí Janis Varufakis přichází na setkání s britským ministrem financí Georgem Osbornem v Downing Street

Řecký ministr financí Janis Varufakis přichází na setkání s britským ministrem financí Georgem Osbornem v Downing Street.

FOTO: Matt Dunham, ČTK/AP

Jeho pondělní příchod na setkání s britským ministrem financí Georgem Osbornem v Londýně vyvolal záplavu komentářů, od pozitivních po negativní. Varufakis se objevil na Downing Street v těsných černých kalhotách, tříčtvrteční černé zimní bundě a výrazné modré košili, která se mu poněkud napínala v knoflících.

Módní revoluce

„Z fototermínu na Downing Street bylo zřejmé, že jsme se stali svědky jakési módní revoluce,” napsala Imogen Foxová z deníku The Guardian. „Byl tam Osborne s vysoce nastavenou laťkou poté, co sám provedl revizi vlastního způsobu oblékání, s účesem Julia Caesara a s dobře padnoucím oblekem, když si potřásl rukou s mužem ve světle modré košili, hodící se spíše do pubu, a v bundě drogových dealerů ve stylu raných 90. let."

Varufakisův vzhled – a jeho počáteční střetnutí s nizozemským ministrem financí a šéfem ministrů financí eurozóny Jeroenem Dijsselbloemem z minulého týdne – jde ruku v ruce s postoji mnoha Řeků, kteří ho chválí za obnovu údajně ztracené důstojnosti v průběhu pěti let hořké finanční krize.

Fanouškovská facebooková stránka s názvem „V pro Varufakise", která byla založena přes víkend, už má více než 46 000 „lajků".

Když Varufakis zamířil po návštěvě Londýna do Říma, jeho styl oblékání nezůstal u Italů bez povšimnutí. „Aténský styl,” napsal do titulku s fotografií ze setkání řeckého ministra s Osbornem například přední italský deník La Repubblica. „To vypovídá o řecké touze nerespektovat žádné konvence," upozornil list.