Pro hlasovalo všech 96 poslanců postkomunistické vládní Strany kambodžského lidu a roayalisté ze strany Funcinpec prince Norodoma Ranariddha, jenž je předsedou parlamentu.

Odpůrci Hun Sena opustili zemi

Thajský premiér Thaksin Shinawatra ve středu potvrdil, že několik kambodžských politiků a vládních představitelů je v Thajsku, kam uprchli před nepokoji ve vlasti. Je mezi nimi i předseda senátu Chea Sim, jenž v současné době zastupuje hlavu státu prince Norodoma Sihanuka, který zůstává v exilu v Severní Koreji.

Thajský premiér, jenž má těsné vazby s vedoucími představiteli Kambodže, neuvedl, kteří další politici sousední země jsou v Thajsku.

"Je to vnitřní záležitost Kambodže, do které Thajsko nezasahuje," řekl novinářům.

Zdroj z blízký imigračnímu úřadu a pohraničníkům ovšem uvedl, že thajští důstojníci byli ve středu  instruování, aby čelné představitele kambodžské vlády nechali vstoupit do země.

Prohlášení vládnoucí Strany kambodžského lidu, která v zemi vládne, uvádělo, že Chea Sim sice je v Thajsku, ale na léčení. Chea Sim se podrobil v nemocnici v Bangkoku vyšetření srdce, ale byl záhy propuštěn.

Strana tají i roztržku mezi čelnými představiteli: premiérem Hun Senem a Cheem Simem, jenž stranu vede. Oba přitom spojuje komunistická minulost.

Hun Sen vládne zemi

Hun Sen se dokázal udržet u moci už 22 let, přestože je spjat s krvavou vládou Rudých Khmerů.

Po vnitrostranických čistkách však uprchl do Vietnamu a po pádu brutálního režimu, který má na svědomí nejméně 2 milióny lidí, se objevil ve vládě dosazené Vietnamem.

V roce 1984 se stal premiérem a tento post se mu daří udržovat, i když v roce 1993 jeho strana prohrála. Většinu protivníků dokázal odstavit nebo zlikvidovat. Nyní vystupuje jako obránce demokracie, přestože v zemi nikdy nebyl žádný z vedoucích představitelů Rudých Khmerů souzen.

Hun Sen dokonce může ovlivnit i to, kdo je králem.