Pětimetrová loď se s rodinou potopila 6. července. Při vzniklém chaosu se Ellis (15), Norita (10) a Stephen (12) od rodičů oddělili.

"Po potopení lodi viděli matku a otce. Dospělí je vyzvali, aby plavali k nejbližšímu ostrovu. Pak se jim ztratili. Díky bože, že jsou tak výborní plavci," komentovala nehodu příbuzná Wendy Phineasaová.

Kokosy a bobule

Dvěma dívkám a chlapci se podařilo doplavat k malému ostrůvku vzdáleném od místa nehody zhruba tři kilometry. Na kamenném povrchu čekali až do pátku bez vody a potravin na záchranu. Ta nepřišla.

Proto se rozhodli na Stephenův návrh doplavat na další ostrov - Matu. Po několika kilometrech strávených ve vodě nalezli na souši dostatek kokosových ořechů a bobulí, které jim zachránily život.

Rodiče statečných dětí - duchovní pastor Haley Tamwoy a Naseli Nona - a tříletý bratr Clarence se pravděpodobně utopili.

Vyzvedl si je strýc

Malé trosečníky v pondělí odpoledne objevilo letadlo, které oblast prohledávalo. Na Matu si pro ně dojel osobně strýc. Děti jsou zdravotně v pořádku. Byly pouze dehydrované a nejstarší dívka měla pořezaná chodidla od korálů.

Rodina pocházela z ostrova Badu. Podle příbuzných byl cílem jejich úterní cesty jiný ostrov v Torres Strait, kde se konala velká oslava narozenin jedné z příbuzných.